AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşı Astanada keçirilən beynəlxalq elmi konfransda iştirak edib
30.04.2014 00:00
22-24 aprel 2014-cü il tarixlərdə Astana şəhərində (Qazaxıstan) görkəmli qazax arxeoloqu K.A.Akişevin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş beynəlxalq elmi konfrans keçirilib. Konfransda AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşı, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Zaur Həsənov “İssık yazısının oxunuşu” adlı məruzə ilə çıxış edib.
1969-1970-ci illərdə tədqiqat zamanı aşkar edilmiş üzərində runik əlifba ilə yazı olan gümüş camın üzərindəki yazılar bu günədək tanınmış dilçi alimlər tərəfindən oxunmağa cəhd edilib. Zaur Həsənovun təqdim etdiyi oxunuş versiyasına görə İssık yazısı qədim türk dilində yazılıb və mərhum sak şahzadəsinin xatirəsinə ithaf edilib.
Məruzə ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, çoxsaylı suallar cavablandırılıb.
Z.Həsənovun çıxışı haqqında məlumat L.N.Qumilyov adına Avrasiya Milli Universitetinin rəsmi saytında (www.enu.kz) verilib.
Qeyd edək ki, beynəlxalq elmi konfransda Türkiyə, Qırğızıstan, Özbəkistan, Rusiya, Litva, Yaponiya, İtaliyanın görkəmli arxeoloq, tarixçi, etnoloq və dilçiləri iştirak ediblər.

Сотрудник Института археологии и этнографии НАНА участвовал в международной научной конференции в Астане
С 22 по 24 апреля 2014 года в городе Астана (Казахстан) была проведена международная научная конференция, посвященная 90-летнему юбилею видного казахского археолога К.А. Акишева.
На конференции с докладом на тему “Чтение письма Иссык” выступил сотрудник Института археологии и этнографии НАНА, доктор философии по истории Заур Гасанов.
По сей день известные ученые-лингвисты пытаются прочесть рунические надписи на серебряном стекле, обнаруженном во время исследований в 1969-1970 годах.
По версии чтения Заур Гасанова Письмо Иссык было написано на древнем турецком языке и посвящено памяти покойной сакской принцессы.
На конференции состоялся обмен мнениями по теме.
Информация о выступлении З.Гасанова имеется на официальном сайте (www.enu.kz) Евразийского национального университета им. Л.Н. Гумилёва.
Отметим, в конференции участвовали видные археологи, историки, этнологи и лингвисты из Турции, Киргизии, Узбекистана, России, Литвы, Японии и из Италии.