AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşı Astanada keçirilən beynəlxalq elmi konfransda iştirak edib
30.04.2014 00:00
22-24 aprel 2014-cü il tarixlərdə Astana şəhərində (Qazaxıstan) görkəmli qazax arxeoloqu K.A.Akişevin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş beynəlxalq elmi konfrans keçirilib. Konfransda AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşı, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Zaur Həsənov “İssık yazısının oxunuşu” adlı məruzə ilə çıxış edib.
1969-1970-ci illərdə tədqiqat zamanı aşkar edilmiş üzərində runik əlifba ilə yazı olan gümüş camın üzərindəki yazılar bu günədək tanınmış dilçi alimlər tərəfindən oxunmağa cəhd edilib. Zaur Həsənovun təqdim etdiyi oxunuş versiyasına görə İssık yazısı qədim türk dilində yazılıb və mərhum sak şahzadəsinin xatirəsinə ithaf edilib.
Məruzə ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, çoxsaylı suallar cavablandırılıb.
Z.Həsənovun çıxışı haqqında məlumat L.N.Qumilyov adına Avrasiya Milli Universitetinin rəsmi saytında (www.enu.kz) verilib.
Qeyd edək ki, beynəlxalq elmi konfransda Türkiyə, Qırğızıstan, Özbəkistan, Rusiya, Litva, Yaponiya, İtaliyanın görkəmli arxeoloq, tarixçi, etnoloq və dilçiləri iştirak ediblər.

Employee of the Institute of Archaeology and Ethnography of ANAS took part in an international conference held in Astana
30.04.2014 00:00
On April 22-24, 2014 was held International scientific conference dedicated to a prominent archaeologist Kazakh K.A.Akishev’s 90th anniversary in Astana (Kazakhstan ). Employee of the Institute of Archaeology and Ethnography of ANAS Zaur Hasanov voiced before the students and professorial and teaching staff of the Eurasian National University his own version of the ancient Issyk inscription.
Information about Zaur Hasanov’s speech was given in the official website of the Eurasian National University ( www.enu.kz conditions).
It should be noted that the international scientific conference was attended by famous archaeologists, historians , anthropologists and linguists of Turkey , Kyrgyzstan , Uzbekistan, Russia, Lithuania , Japan , Italy.