Çin Sosial Elmlər Akademiyasının nümayəndə heyəti Ədəbiyyat İnstitutunda olub
Çin Sosial Elmlər Akademiyasının nümayəndə heyəti AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda olub. Məqsəd Azərbaycan-Çin elmi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, ardıcıl birgə fəaliyyətin təşkili və müştərək layihələrin müzakirəsi idi.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli son zamanlar iki ölkənin ədəbi-elmi əlaqələrinin sürətlə inkişaf etdiyini vurğulayıb. Alim Ədəbiyyat İnstitutunda Çin mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini, Çin dilinin tədris oluduğunu və qarşılıqlı ədəbi əlaqələr istiqamətində elmi tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu əlaqələrin miqyası daha böyük layihələrin həyata keçrilməsinə zəmin yaradır.
Daha sonra Çin Sosial Elmlər Akademiyasının Dünya Dinləri İnstitutunun əməkdaşı Vey Daouri, Fəlsəfə İnstitutunun direktor müavini Cui Veyhan, Çin Sərhəd Tədqiqatları bölməsinin rəhbəri Van İkan, Çin Milli Mədəniyyəti Araşdırmaları mərkəzinin rəhbəri Li Xı, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Çin-Azərbaycan əlaqələri üzrə kordinatoru Aqşin Əliyev və başqaları çıxış ediblər. Qeyd olunub ki, hər iki ölkə alimləri humanitar elmlər sahəsində bilik və təcrübə mübadiləsinin aparılmasında fəal iştirak etməlidirlər.
Görüşdə, həmçinin Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun nəzdində Çin Tədqiqatları Mərkəzinin yaradılması qərara alınıb.

Делегация Академии социальных наук Китая посетила Институт литературы
Делегация Академии социальных наук Китая посетила Институт литературы им. Низами Гянджеви НАНА. Цель заключалась в укреплении азербайджано-китайских научных связей, организации совместных мероприятий и обсуждении совместных проектов.
На встрече вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли сказал, что научно-литературные связи двух стран развиваются быстрыми темпами. Он отметил, что в Институте литературы функционирует Центр Китая, в котором преподается китайский язык, проводятся научные исследования в области взаимных литературных связей. Он отметил, что масштабы этих связей создают основу для реализации крупных проектов.
Далее выступили сотрудник Института мировых религий Китайской академии социальных наук Вей Даоури, заместитель директора Института философии Джуи Вейхан, руководитель Сектора пограничных исследований Китая Ван Икан, руководитель Центра исследований китайской национальной культуры Ли Хы, координатор по Китайско-Азербайджанским связям Института литературы имени Низами Гянджеви Агшин Алиев и другие. Было отмечено, что обе страны должны принимать активное участие в проведении обмена знаниями и опытом ученых в области гуманитарных наук.
На встрече также было принято решение о создании Центра исследований Китая при Институте литературы имени Низами Гянджеви.