Çin Sosial Elmlər Akademiyasının nümayəndə heyəti Ədəbiyyat İnstitutunda olub
Çin Sosial Elmlər Akademiyasının nümayəndə heyəti AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda olub. Məqsəd Azərbaycan-Çin elmi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, ardıcıl birgə fəaliyyətin təşkili və müştərək layihələrin müzakirəsi idi.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli son zamanlar iki ölkənin ədəbi-elmi əlaqələrinin sürətlə inkişaf etdiyini vurğulayıb. Alim Ədəbiyyat İnstitutunda Çin mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini, Çin dilinin tədris oluduğunu və qarşılıqlı ədəbi əlaqələr istiqamətində elmi tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu əlaqələrin miqyası daha böyük layihələrin həyata keçrilməsinə zəmin yaradır.
Daha sonra Çin Sosial Elmlər Akademiyasının Dünya Dinləri İnstitutunun əməkdaşı Vey Daouri, Fəlsəfə İnstitutunun direktor müavini Cui Veyhan, Çin Sərhəd Tədqiqatları bölməsinin rəhbəri Van İkan, Çin Milli Mədəniyyəti Araşdırmaları mərkəzinin rəhbəri Li Xı, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Çin-Azərbaycan əlaqələri üzrə kordinatoru Aqşin Əliyev və başqaları çıxış ediblər. Qeyd olunub ki, hər iki ölkə alimləri humanitar elmlər sahəsində bilik və təcrübə mübadiləsinin aparılmasında fəal iştirak etməlidirlər.
Görüşdə, həmçinin Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun nəzdində Çin Tədqiqatları Mərkəzinin yaradılması qərara alınıb.

Delegation of China Academy of Social Sciences visited the Institute of Literature
Delegation of the Academy of Social Sciences of China visited ANAS Institute of Literature after Nizami Ganjavi. The goal was to strengthen the Azerbaijani-Chinese scientific ties, organize joint events and discuss joint projects.
At the meeting, vice-president of ANAS, director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbayli  said that, the scientific and literary relations of the two countries are developing rapidly. He noted that, the Center of China operates in the Institute of Literature, which teaches Chinese language, conducts scientific research in the field of mutual literary relations. He noted that, the scale of these ties creates the basis for the implementation of major projects.
Then, at the event spoke employee of the Institute of World Religions of the Chinese Academy of Social Sciences Wei Daouri, deputy director of the Institute of Philosophy Jui Weihan, head of the China Border Research Sector Van Ikan, head of the Center for the Study of Chinese National Culture Li Hy, coordinator for the Sino-Azerbaijani relations of the Nizami Ganjavi Literature Institute Agshin Aliyev and others. It was noted that, both countries should take an active part in the exchange of knowledge and experience of scientists in the humanities.
The meeting also decided to establish the Center for China's Studies at the Nizami Ganjavi Institute of Literature.