Monqolustan və Azərbaycan arxeoloqları birgə elmi tədqiqatlar aparacaqlar
İyunun 1-də AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda Monqolustan Respublikası Elmlər Akademiyasının (MEA) prezidenti, akademik Duqer Reqdelin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib. Qonaqları salamlayan institutun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru, professor Maisə Rəhimova rəhbərlik etdiyi müəssisədə son illər aparılan tədqiqatlar və əldə olunan elmi nailiyyətlər barədə məlumat verib.
Professor M.Rəhimova vurğulayıb ki, Prezident İlham Əliyevin respublikada elmin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğı sayəsində, həmçinin aparılan iqtisadi və quruculuq işləri nəticəsində Azərbaycan əcnəbi arxeoloqlar üçün cəlbedici olmuşdur. Nəticədə, respublika ərazisində son illər ərzində ABŞ, Fransa, Almaniya, Yaponiya, Cənubi Koreya və d. ölkələrin tədqiqatçıları ilə birgə müştərək beynəlxalq ekspedisiyalar fəaliyyət göstərməkdədir.
Sonra akademik D.Reqdel çıxış edərək Azərbaycanın arxeoloq alimləri ilə elmi əlaqələrin təşkili və inkişafında maraqlı olduqlarını deyib.
MEA-nın Tarix və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, professor  Çuluun Sampildondov isə öz çıxışında rəhbərlik etdiyi müəssisənin fəaliyyət istiqamətləri, beynəlxalq əlaqələri və Monqolustan ərazisində aparılan arxeoloji tədqiqatlardan danışıb.
Daha sonra AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Qoşqar Qoşqarlı beynəlxalq layihə çərçivəsində Monqolustanda apardığı arxeoloji tədqiqatlardan bəhs edib.
Görüşdə gələcəkdə birgə arxeoloji və etnoqrafik tədqiqatlar sahəsində əməkdaşlıq barədə ümumi razılığa gəlinib. Monqolustan EA nümayəndə heyəti ilə AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun rəhbərliyi arasında elmi nəşrlərin mübadiləsi keçirilib.
Qeyd edək ki, tədbirdə AMEA İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova, Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin Xarici ölkələrin akademik qurumları ilə əlaqələr şöbəsinin müdiri Bünyamin Seyidov və Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşları da iştirak ediblər.

Mongolian and Azerbaijani archeologists will carry out joint scientific researches
On June 1, ANAS Institute of Archeology and Ethnography hosted a meeting with the delegation headed by President of the Academy of Sciences of the Republic of Mongolia (ASRM), academician Douger Regdel. Director of the Institute, Doctor of History, Professor Maisa Rahimova, greeted the guests, informed about recent researches and scientific achievements of the institute.
Professor M.Rahimova underlined that due to the attention and care shown by President Ilham Aliyev to the development of science in the country, as well as the economic and creative activity, Azerbaijan attracts foreign archaeologists.
Later, academician D.Regdel said that they are interested in the organization and development of scientific relations with archeologists of Azerbaijan.
Professor Sampildondov, Director of the Institute of History and Archeology of ASRM, spoke about the activities of the company, its international relations and archeological researches carried out in Mongolia.
Then head of department at the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS, PhD in history Goshgar Goshgarli spoke about archeological researches in Mongolia within international project.
At the meeting, the sides agreed to cooperate in the field of joint archaeological and ethnographic studies. Later, ASRM and ANAS exchanged scientific publications.
The event was attended by academician-secretary of ANAS Department of Social Sciences, academician Nargiz Akhundova, head of the department of International Realtions office of the Presidium Bunyamin Seyidov and employees of the Institute of Archeology and Ethnography.