Beynəlxalq Biomüxtəliflik Gününə həsr olunan elmi konfrans keçirilib
AMEA Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar İnstitutunda 22 may - Beynəlxalq Biomüxtəliflik Gününə həsr olunan elmi konfrans keçirilib.
Tədbir Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin və Naxçıvan Dövlət Universitetinin Təbiətşünaslıq və kənd təsərrüfatı fakültəsinin birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşib.
Konfransda Bioresurslar İnstitutunun direktoru, akademik Tariyel Talıbov biomüxtəlifliyin mövcud vəziyyətindən, ölkədə bu istiqamətdə qəbul olunan qanun və sərəncamlardan, həmçinin biomüxtəlifliyin qorunması sahəsində rəhbərlik etdiyi qurum tərəfindən Naxçıvanda aparılan tədqiqatlardan danışıb.
Daha sonra Bioresurslar İnstitutunun Zooloji tədqiqatlar şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Arzu Məmmədov “Naxçıvan Muxtar Respublikasının biomüxtəlifliyi və onun mühafizə yolları”, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin şöbə müdiri Şövqi Əliyev “Naxçıvan Muxtar Respublikasının xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərinin biomüxtəlifliyi” və Naxçıvan Dövlət Universitetinin Təbiətşünaslıq və kənd təsərrüfatı fakültəsinin dekan müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hilal Qasımov “Naxçıvan Muxtar Respublikasının biomüxtəlifliyində yeni taksonlar” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Məruzəçilər Naxçıvan Muxtar Respublikasının zəngin bitki örtüyü, heyvanat aləmi və təbii sərvətlərindən söz açaraq, bu diyarın zəngin büomüxtəlifliyinin qorunması və bərpası istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində bu gün regionda əlverişli ekoloji mühitin yaradıldığını bildiriblər.

Состоялась научная конференция, посвященная Международному дню биоразнообразия
В Институте биоресурсов  Нахчыванского отделения НАНА состоялась научная конференция, посвященная 22 мая - Международному дню биоразнообразия.
Мероприятие прошло при совместной организационной поддержке Министерства экологии и природных ресурсов Нахчыванской Автономной Республики и факультетом естественных наук и сельского хозяйства Нахчыванского государственного университета.
На конференции директор Института биоресурсов, академик Тариэль Талыбов рассказал о текущем состоянии биоразнообразия, принятых в стране законах и распоряжениях, а также исследованиях, проведенных в руководимом им учреждении в области сохранения биоразнообразия.
Далее были заслушаны доклады ведущего научного сотрудника Отдела зоологических исследований Института биоресурсов, доктора философии по биологии, доцента Арзу Мамедова «Биоразнообразие Нахчыванской Автономной Республики и пути его сохранения», заведующего отделом Министерства экологии и природных ресурсов Шовги Алиева «Биоразнообразие особо охраняемых природных территорий Нахчыванской Автономной Республики» и заместителя декана факультета естественных наук и сельского хозяйства Нахчыванского государственного университета, доктора философии по биологии, доцента Хилала Гасымова «Новые таксоны в биоразнообразии Нахчыванской Автономной Республики».
Докладчики говорили о богатом растительном покрове, дикой природе и природных ресурсах Нахчыванской Автономной Республики. Было отмечено, что в результате принятых мер по сохранению и восстановлению богатого биоразнообразия этого края сегодня в регионе создана благоприятная экологическая среда.