Beynəlxalq Biomüxtəliflik Gününə həsr olunan elmi konfrans keçirilib
AMEA Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar İnstitutunda 22 may - Beynəlxalq Biomüxtəliflik Gününə həsr olunan elmi konfrans keçirilib.
Tədbir Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin və Naxçıvan Dövlət Universitetinin Təbiətşünaslıq və kənd təsərrüfatı fakültəsinin birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşib.
Konfransda Bioresurslar İnstitutunun direktoru, akademik Tariyel Talıbov biomüxtəlifliyin mövcud vəziyyətindən, ölkədə bu istiqamətdə qəbul olunan qanun və sərəncamlardan, həmçinin biomüxtəlifliyin qorunması sahəsində rəhbərlik etdiyi qurum tərəfindən Naxçıvanda aparılan tədqiqatlardan danışıb.
Daha sonra Bioresurslar İnstitutunun Zooloji tədqiqatlar şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Arzu Məmmədov “Naxçıvan Muxtar Respublikasının biomüxtəlifliyi və onun mühafizə yolları”, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin şöbə müdiri Şövqi Əliyev “Naxçıvan Muxtar Respublikasının xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərinin biomüxtəlifliyi” və Naxçıvan Dövlət Universitetinin Təbiətşünaslıq və kənd təsərrüfatı fakültəsinin dekan müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hilal Qasımov “Naxçıvan Muxtar Respublikasının biomüxtəlifliyində yeni taksonlar” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Məruzəçilər Naxçıvan Muxtar Respublikasının zəngin bitki örtüyü, heyvanat aləmi və təbii sərvətlərindən söz açaraq, bu diyarın zəngin büomüxtəlifliyinin qorunması və bərpası istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində bu gün regionda əlverişli ekoloji mühitin yaradıldığını bildiriblər.

A scientific conference dedicated to the International Day of Biodiversity was held
ANAS Institute of Bioresources of the Nakhchivan Division held a scientific conference devoted to the International Day of Biodiversity.
The event was held by organizational support of the Ministry of Ecology and Natural Resources of Nakhchivan Autonomous Republic and Faculty of Natural Sciences and Agriculture of Nakhchivan State University.
At the conference, director of the Institute of Bioresources, academician Tariel Talibov spoke on current state of biodiversity, laws and regulations adopted in the country, as well as the studies conducted in his institution in the field of biodiversity conservation.
Further, were delivered papers by the leading scientist of the Department of Zoological Research of the Institute, Ph.D. in Biology, associate professor Arzu Mammadov on " Biodiversity of the Nakhchivan Autonomous Republic and ways to save", head of the Department of the Ministry of Ecology and Natural Resources Shovgi Aliyev on "Biodiversity of Specially Protected Natural Territories of Nakhchivan Autonomous Republic" and the deputy dean of the Faculty of Natural Sciences and Agriculture of Nakhchivan State University, PhD in Biology, associate professor Hilal Gasymov on "New taxa in biodiversity of the Nakhchivan Autonomous Republic".
Speakers talked about the rich vegetation, wildlife and natural resources of the Nakhchivan Autonomous Republic. It was noted that, as a result of the measures taken to preserve and restore the rich biodiversity of this region, a favorable ecological environment has been created in the region today.