Ümummilli lider Heydər Əliyevin 95 illik yubileyi münasibətilə gənc alimlər üçün elan olunmuş müsabiqənin nəticələri açıqlanıb
10.05.2018 09:24
AMEA prezidentinin 5 aprel 2018-ci il tarixli sərəncamına əsasən, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 illiyi münasibətilə akademiyanın gənc alimləri üçün AMEA-nın Rəyasət Heyəti və Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının birgə müsabiqəsi elan olunub.
Müsabiqənin keçirilməsində əsas məqsəd aktual və müasir elmi problemlərin həlli ilə bağlı elmi tədqiqatlar aparan gənc alimlərin fəaliyyətini stimullaşdırmaq və onlara əlavə yaradıcılıq imkanları yaratmaqdır.
Müsabiqədə iştirak etmək məqsədilə akademiyanın 46 gənc alimi sənədlərini AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinə təqdim edib. Təqdim edilən sənədlərin təhlili AMEA prezidentinin sözügedən sərəncamı ilə yaradılmış Ekspert komissiyası tərəfindən həyata keçirilib. Komissiya iddiaçıların əldə etdikləri nəticələri təhlil edərək yekun rəy hazırlayıb və AMEA-nın prezidentinə təqdim edib.
Müsabiqənin nəticələrinə görə, 14 nəfər gənc alim mükafatlandırılıb.
Aşağıdakı gənc alimlər 1-ci yer üzrə qalib hesab edilib:
- Akademik Yusif Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun böyük elmi işçisi Ziyarət Paşayeva;
- Qafqazşünaslıq İnstitutunun aparıcı elmi işçisi Elnur Kəlbizadə.
Aşağıdakı gənc alimlər 2-ci yer üzrə qalib hesab olunub:
- Radiasiya Problemləri İnstitutunun mühəndisi Səbuhi Nuruyev;
- Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun böyük elmi işçisi Mehman Həsənov.
Aşağıdakı gənc alimlər 3-cü yer üzrə qalib hesab edilib:
- Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun kiçik elmi işçisi Səmra Mirzəyeva;
- Akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işçisi Ülkər Baxşiyeva.
Aşağıdakı gənc alimlər həvəsləndirici mükafat üzrə qalib olub:
- İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun kiçik elmi işçisi Günay İsgəndərli;
- Akademik Murtuza Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun elmi işçisi Elmir Babayev;
- Akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun kiçik elmi işçisi Züleyxa Eyyubova;
- Dendrologiya İnstitutunun kiçik elmi işçisi Nigar Məmmədova;
- Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun böyük elmi işçisi Aysel Qəribli;
- Elm Tarixi İnstitutunun aparıcı elmi işçisi Amal Həsənli;
- Mikrobiologiya İnstitutunun baş laborantı Aytən Səfərova;
- Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar İnstitutunun böyük elmi işçisi Əfruz Nəsirova.
Müsabiqənin qalibləri Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası tərəfindən mükafatlandırılacaq.

О результатах конкурса, объявленного для молодых ученых в связи с 95-летним юбилеем общенационального лидера Гейдара Алиева
10.05.2018 09:24
Согласно распоряжению президента НАНА от 5 апреля 2018 года, в связи с 95-летним юбилеем общенационального лидера Гейдара Алиева для молодых ученых академии Президиумом НАНА и Конфедерацией профессиональных союзов Азербайджана объявлен совместный конкурс.
Основная цель проведения конкурса заключается в стимулировании деятельности молодых ученых, проводящих научные исследования, связанные с решением актуальных и современных научных проблем, а также создании дополнительных творческих возможностей для них.
46 молодых ученых академии с целью участия в конкурсе представили документы в Управление науки и образования аппарата Президиума НАНА. Анализ представленных документов был осуществлен Экспертной комиссией, созданной в соответствии с указанным распоряжением президента НАНА. Комиссия, проанализировав результаты претендентов, подготовила итоговое заключение и представила президенту НАНА.
По результатам конкурса, были награждены 14 молодых ученых.
Следующие молодые ученые заняли 1 место:
- Старший научный сотрудник Института нефтехимических процессов имени академика Юсифа Мамедалиева Пашаева Зиярет Наги гызы;
- Ведущий научный сотрудник Института кавказоведения Кальбизаде Эльнур Гашим оглы.
Следующие молодые ученые заняли 2 место:
- Инженер Института радиационных проблем Нуруев Сабухи Муса оглу;
- Старший научный сотрудник Института литературы имени Низами Гянджеви Гасанов Мехман Агасалим оглу.
Следующие молодые ученые заняли 3 место:
- Младший научный сотрудник Института молекулярной биологии и биотехнологий Мирзоева Семра Таир гызы;
- Научный сотрудник Института востоковедения имени академика Зии Буниятова Бахшиева Улькер Эльман гызы.
Следующие молодые ученые стали победителями в поощрительных номинациях:
- Младший научный сотрудник Института информационных технологий Искендерли Гюнай Явер гызы;
- Научный сотрудник Института катализа и неорганической химии им. академика Муртузы Нагиева Бабаев Эльмир Максад оглу;
- Младший научный сотрудник Института географии имени академика Гасана Алиева Эюбова Зулейха Ифтихар гызы;
- Младший научный сотрудник Института дендрологии Мамедова Нигяр Зияфеддин гызы;
- Старший научный сотрудник Института языкознания имени Насими Гарибли Айсель Низами гызы;
- Ведущий научный сотрудник Института истории науки Гасанли Амал Расим оглу;
- Главный лаборант Института микробиологии Сафарова Айтен Шамиль гызы;
- Старший научный сотрудник Института биоресурсов Нахчыванского отделения Насирова Афруз Саттар гызы.