"Əlyazmaların bədii tərtibat xüsusiyyətlərində dini-fəlsəfi aspektlər" kitabı çap olunub
Əlyazmaşünas alim, ilahiyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Nemətzadənin "Əlyazmaların bədii tərtibat xüsusiyyətlərində dini-fəlsəfi aspektlər" kitabı çapdan çıxıb.
Vəsait Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun dəstəyi ilə işıq üzü görüb.
Kitabın elmi redaktorları - akademik Vasim Məmmədəliyev, Fəlsəfə İnstitutunun direktoru, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru İlham Məmmədzadə, rəyçiləri - filologiya üzrə elmlər doktoru Kamandar Şərifov və fəlsəfə üzrə elmlər doktoru Sakit Hüseynovdur.
Nəşrdə İslam dünyasının fəlsəfi fikrini, ideologiyasını, estetik zövqünü və mədəniyyətini özündə əks etdirən əlyazmaçılığın bədii tərtibatla bağlı sahələri araşdırılıb. Əsər "İslam kalliqrafiyası", "Təzhib sənəti", "Əlyazmalarda miniatür rəsmlər", "Cildçilik" və "Əbru" fəsillərini əhatə edir.
Əlyazmaların tarixşünaslıq, mənbəşünaslıq, sənətşünaslıq, həmçinin dinin tarixi və fəlsəfəsi müstəvisində tədqiq olunması Azərbaycan əlyazmaçılığının İslam tarixində və müsəlman fəlsəfi fikrinin formalaşmasındakı rolunu təsbit edəcək.

"Religious-philosophical aspects of artistic compositions of manuscripts" has been published
"Religion-philosophical aspects of the artistic compositions of manuscripts" book by Sabina Nematzadeh, PhD on philological sciences, employee of the Institute of Manuscripts of ANAS has been published.
The material was published with the support of the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan.
Scientific editors of the book - academician Vasim Mammadaliyev, director of the Institute of Philosophy, doctor of philosophical sciences Ilham Mammadzadeh, reviewers - doctor of philology Kamandar Sharifov and doctor of philosophical sciences Sakit Huseynov.
The publication investigated the artistic design of manuscripts reflecting the philosophical ideas, ideologies, aesthetic taste and culture of the Islamic world. The book covers "Islamic Calligraphy", "Art of Tazhib", "Miniature Drawings in Manuscripts", and "Ebru".
The study of manuscripts in the field of history, science, art and philosophy, as well as the history and philosophy of religion, will determine the role of Azerbaijani manuscript in Islamic history and the formation of Muslim philosophical ideas.