AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun “Axtarışlar” jurnalının cari ildə ilk nömrəsi işıq üzü görüb.
Jurnalın Folklorşünaslıq, Ədəbiyyatşünaslıq, Dilçilik, Sənətşünaslıq, Tarix və Biblioqrafiya bölmələrində Naxçıvan Bölməsinin, Dilçilik İnstitutunun, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının, Naxçıvan Dövlət Universitetinin və digər müəssisələrin əməkdaşlarının araşdırmaları əksini tapıb.
“Axtarışlar”ın yeni sayında “Oğuznamə”lərdə Naxçıvan mühiti”, “Naxçıvan teatrının ilk baş rejissoru”, “Əlincəqala abidəsi və onun memarlıq məsələləri”, “Naxçıvan tüməni”, “Naxçıvan türk-islam memarlığında qədim inşaat sənətinin və ornament motivlərinin izləri”, “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması tarixindən”, “Maarif və mədəniyyət sahəsində Osmanlı-Azərbaycan əməkdaşlığı (1918-ci il)” və digər məqalələr rus və ingilis dillərində xülasələrlə dərc olunub.
Biblioqrafiya bölməsində isə İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyevin “Görkəmli dilçi-türkoloq” adlı məqaləsi yer alıb. Məqalədə Türkiyənin tanınmış dilçi alimi, professor Ahmed Bican Ercilasunun fəaliyyətinin üstün cəhətləri ətraflı işıqlandırılıb.

Издан первый на текущий год номер журнала «Поиски»
Издан первый на текущий год номер журнала «Поиски» Института искусства, языка и литературы  Нахчыванского отделения НАНА.
В разделах Фольклористики, Литературоведения, Лингвистики, Искусствоведения, Истории и Библиографии журнала нашли свое отражение исследования сотрудников Нахчыванского отделения, Института языкознания, Азербайджанской государственной академии художеств, Нахчыванского государственного университета и других учреждений.
В новом номере журнала «Поиски» с аннотациями на русском и английском языках опубликованы статьи «Атмосфера Нахчывана в «Огузнаме», «Первый главный режиссер театра в Нахчыване», «Памятник Алинджагала и его архитектурные вопросы», «Следы древнего искусства строительства и мотивов орнаментов в тюркско-исламской архитектуре Нахчывана», «Из истории создания Азербайджанской Демократической Республики», «Османско-Азербайджанское сотрудничество в сфере просвещения и культуры (1918 год)».
А в разделе Библиография нашла свое отражение статья директора Института искусства, языка и литературы, члена-корреспондента НАНА Абульфаза Гулиева «Выдающийся языковед и тюрколог». В статье подробно освещается деятельность известного турецкого ученого-языковеда, профессора Ахмеда Бижана Эрджиласуна.