“Azərbaycan Respublikası - Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisidir” mövzusunda konfrans keçirilib
Fövqəladə Hallar Nazirliyinin (FHN) və AMEA-nın birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan Respublikası - Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisidir” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
FHN-in Akademiyasında baş tutan tədbir Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyinə həsr olunub.
Tədbirdə Fövqəladə Hallar nazirinin müavinləri - tibb xidməti general-leytenantı Faiq Tağı-zadə və general-leytenant Etibar Mirzəyev, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, institut rəhbərləri və alimlər iştirak ediblər.
Konfrans iştirakçıları əvvəlcə Akademiyanın həyətində ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsinə ucaldılmış abidənin önünə gül dəstələri qoyub, qurumda fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev Mərkəzi və muzeyi ilə tanış olublar.
Konfrans Azərbaycanın dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Tədbiri general-leytenant Etibar Mirzəyev açaraq aprelin 11-də ölkəmizdə prezident seçkilərinin keçirildiyini və İlham Əliyevin seçicilərin mütləq əksəriyyətinin səs çoxluğunu qazanaraq növbəti dəfə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçildiyini xatırladıb.
Etibar Mirzəyev daha sonra qeyd edib ki, 1918-ci il mayın 28-də yaradılan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti müsəlman Şərqində ilk demokratik respublika olmaqla tariximizin şanlı səhifələrindəndir. Nazir müavini bildirib ki, ümummilli liderin AXC-nin 80 illiyinin keçirilməsi haqqında, eləcə də Prezident İlham Əliyevin AXC-nin 90 və 100 illik yubileylərinin keçirilməsinə dair sərəncamları, həmçinin 2018-ci ilin ölkəmizdə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan edilməsi həmin tarixi fakta dövlət səviyyəsində göstərilən yüksək ehtiramın nümunəsidir.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin ənənələrinə daim sadiq qaldığını, bu ənənələrin Prezident İlham Əliyev tərəfindən layiqli şəkildə davam etdirildiyini vurğulayıb. O, AXC-nin və dövlət xadimlərinin tarixi irsinin akademik səviyyədə araşdırılması işinin ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən başladıldığını və dövlət başçısı İlham Əliyevin nəzarəti altında bu gün də davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra konfransda Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudovun “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövlətçilik tariximizin parlaq səhifəsidir”, Elm Tarixi İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru, professor Məryəm Seyidbəylinin “Azərbaycanın təhsilində tarixi varislik”, Dilçilik İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor Sayalı Sadıqovanın “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə dil məsələləri”, Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor Asif Rüstəmlinin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə mətbuat”, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Əhmədovun “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə dövlət rəmzləri və müasir dövr” və FHN-in Akademiyasının rəisi, general-mayor, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Pənah Süleymanovun “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin dövlətçilik tariximizdə yeri və əhəmiyyəti” mövzusunda məruzələri dinlənilib.

"Azerbaijan Republic – heritor of the Azerbaijan Democratic Republic" conference held
Ministry of Emergency Situations and ANAS held the scientific and practical conference on "Azerbaijan Republic – heritor of the Azerbaijan Democratic Republic".
The event, which was held at the Academy of the Ministry of Emergency Situations, was dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic.
Deputies of Minister for Emergency Situations, Lieutenant-General of the Medical Service Faig Taghizadeh and Lieutenant-General Etibar Mirzaev, Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, heads of institutes and scientists took part at the event.
First, the conference participants laid flowers to the monument to the national leader Heydar Aliyev in the courtyard of the academy and got acquainted with the Heydar Aliyev Center and the museum functioning in this structure.
The conference began with the national anthem of Azerbaijan.
Opening the event, Lieutenant-General Etibar Mirzayev recalled that on April 11, presidential elections were held in our country, and Ilham Aliyev, having received the largest number of votes, was again elected President of the Republic of Azerbaijan.
Further Etibar Mirzaev noted that, being the first democratic republic in the Muslim East, the Azerbaijan Democratic Republic, founded on May 28, 1918, became one of the glorious pages of our history. The deputy minister added that the decree of the national leader on holding the 80th anniversary of the ADR, President Ilham Aliyev's decree on holding the 90th and 100th anniversaries of the ADR, including the announcement of the year 2018 as the "Year of the Azerbaijan Democratic Republic" testify to the country's deep respect for this historical fact.
Then, Vice-President of ANAS, academician Isa Habibbayli noted that, the great leader Heydar Aliyev was always faithful to the traditions of the Azerbaijan Democratic Republic, which today are duly continued by AR President Ilham Aliyev. He stressed that, the study of the historical heritage of ADR and statesmen was carried out on the initiative of the national leader Heydar Aliyev. Today, the head of state, Ilham Aliyev, keeps under control the continuation of these works.
Then, the conference listened the reports of the Director of the Institute of History, academician Yagub Mahmudov on "The Azerbaijan Democratic Republic - a bright page of the history of our statehood", director of the Institute of the History of Science, professor Maryam Seidbeyli on "Historical heritage in Azerbaijani education", head of the Institute Linguistics, Doctor of Philology, Professor Sayali Sadigova on "Language issues in the period of the Azerbaijan Democratic Republic", head of the Institute of Literature, Doctor of Philosophy, Professor Asif Rustamli on "Press period of the Azerbaijan Democratic Republic, head of the National Museum of Azerbaijan History, Doctor of Philosophy on the history of Sabuhi Akhmedov on "State Attributes in the Period of the Azerbaijan Democratic Republic and Modern Period", head of the Academy of the Ministry of Emergencies, Major General, Ph.D. in Technology, Assistant Professor Panah Suleymanov on "Importance of ADR in the history of our statehood".