AMEA-nın Gəncə Bölməsinin Rəyasət Heyətinin iclası keçirilib
Tədbiri giriş sözü ilə bölmənin sədri, akademik Fuad Əliyev açaraq Prezident İlham Əliyevin 2018-ci ilin ölkəmizdə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan edilməsi və “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 100 illiyi” ilə bağlı imzaladığı Sərəncamların əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, sözügedən sərəncamlar ölkə başçısının Azərbaycan tarixinə yüksək diqqət və qayğısının göstəricisidir.
F.Əliyev Cümhuriyyətin 100 illiyi ilə əlaqədar bölmədə elmi konfrans və tədbirlərin keçiriləcəyini, silsilə kitabların dərc olunacağını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra yeni çapdan çıxmış “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Gəncədə qəbul etdiyi hüquqi aktlar və tarixinin izahlı xronologiyası (1918-1920)” kitabı haqqında məlumat verən alim kitabda AXC-nin Gəncədə 3 aylıq gərgin şəraitdəki fəaliyyətinə dair maraqlı faktların yer aldığını, hüquqi aktlarla əlaqədar bugünədək məlum olmayan bir sıra məqamlara aydınlıq gətirildiyini bildirib.
Tədbirdə nəşrin tərtibçisi, tarix üzrə elmlər doktoru, professor Həsənbala Sadıqovun sözügedən kitabla bağlı elmi məruzəsi dinlənilib. Qeyd edib ki, AXC-nin 100 illiyinə töhfə olaraq hazırlanmış vəsait Cümhuriyyətə dair arxiv sənədləri, çap olunan sənədlər məcmuələri və dünyada nəşr olunan əsərlər əsasında tərtib edilib. O, bu həcmdə xronologiyanın ilk dəfə çap edildiyini, arxiv materiallarının tərcüməsi zamanı orijinallığın qorunub saxlanıldığını deyib.

Состоялось заседание Президиума Гянджинского отделения НАНА
Открывший мероприятие вступительным словом председатель отделения, академик Фуад Алиев рассказал о значении Распоряжений Президента Ильхама Алиева об объявлении 2018 года в нашей стране «Годом Азербайджанской Демократической Республики» и «100-летии создания Азербайджанской Демократической Республики». Сказал, что эти распоряжения являются показателем высокого внимания и заботы главы государства об отечественной истории.
Ф.Алиев сообщил о проведении научных конференций и мероприятий в связи с 100-летием Республики, а также публикации цикла книг.
Проинформировав далее о недавно вышедшей из печати книге «Правовые акты, принятые Азербайджанской Демократической Республикой в Гяндже, и толковая хронология истории (1918-1920)», ученый сообщил, что в новой книге нашли свое отражение интересные факты о трёхмесячной напряженной деятельности АДР в Гяндже.
На мероприятии был заслушан научный доклад составителя издания, доктора исторических наук, профессора Гасанбалы Садыхова в связи с данной книгой. Было отмечено, что пособие, подготовленное по случаю 100-летия АДР, составлено на основе архивных документов, опубликованных сборников документов. Он довел до внимания, что хронология в таком объеме издана впервые, при переводе архивных материалов была сохранена оригинальность.