Coğrafiya İnstitutunda torpaqşünas alimin xatirəsinə həsr olunan tədbir keçirilib
AMEA-nın Coğrafiya İnstitutunda torpaqşünas alim, kənd təsərrüfatı elmləri namizədi Səyyaf Xəlilovun anadan olmasının 80 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov alimin zəngin elmi fəaliyyəti barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, S.Xəlilovun əldə etdiyi elmi nəticələr, Azərbaycanın ayrı-ayrı bölgələrinə aid tərtib etdiyi xəritələr respublikada torpaqların mühafizəsi və istifadəsi istiqamətində mühüm rol oynayıb. Tədqiqatçı alim əsasən iqlimin dəyişməsi və antropogen amillərin fəaliyyəti nəticəsində torpaqlarda baş verən genetik dəyişiklikləri öyrənib.
Sonra institutun Azərbaycanın torpaq ehtiyatları şöbəsinin müdiri, a.ü.f.d. İsmayıl Quliyev çıxış edərək S.Xəlilovun həyat və fəaliyyətinə dair məruzə edib. Bildirib ki, alimin apardığı elmi-tədqiqat işləri torpaqların morfogenetik pozulmaları,  torpaq-bitki arasında qarşılıqlı əlaqə, antropogen təsirin qiymətləndirilməsinə həsr olunub. O, bu sahədə 60-dan artıq elmi məqalənin, eyni zamanda, iki monoqrafiyanın müəllifi olub.
Tədbirdə aqrar üzrə fəlsəfə doktorları Hafiz Yaqubov, Tahirə Salmanova, Vilayət Həsənov, coğrafiya üzrə elmlər doktoru Rənabəyim Qaşqay və başqaları görkəmli alim Səyyaf Xəlilovun Azərbaycan elminə verdiyi böyük töhfələrdən danışıblar.
Sonda alimin qızı Xatirə Xəlilova çıxış edərək atasının xatirəsinə göstərilən diqqət və ehtirama görə tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

The Institute of Geography hosted an event dedicated to the memory of the scientist-soil scientist
At the Institute of Geography of ANAS an event dedicated to the 80th anniversary of the prominent scientist in the field of soil science, candidate of agricultural sciences Sayyaf Khalilov was held.
Director of the Institute of Geography, academician Ramiz Mammadov spoke about the rich scientific activity of the scientist. He noted that S. Khalilov's scientific achievements, maps compiled by him for certain regions of Azerbaijan, played an important role in the protection and use of lands in the republic. The scientist studied genetic changes occurring in the soil as a result of climate change and the activity of anthropogenic factors.
Then, head of the Land Resources Department of Azerbaijan Institute, Ph.D. in Agricultural Sciences Ismail Guliyev delivered a report on the S.Khalilov’s life and work of. He noted that the scientific research work of the scientist is devoted to morphogenetic degradation of soils, interaction between plants and soil, and anthropogenic impact assessment. He is the author of more than 60 scientific articles and two monographs in this field.
Hafiz Yagubov, Tahira Salmanova, Vilayat Hasanov, Doctor of Geographical Sciences Renabeyim Gashgay and others spoke about the great contributions of the prominent scientist Sayyaf Khalilov to the Azerbaijani science at the event of the PhD in agricultural sciences.
In conclusion, daughter of the scientist Khatira Khalilova expressed her gratitude to the organizers and participants of the event for the attention and respect shown to the memory of her father.