Amerikalı alimlər Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzində olublar
ABŞ-ın Missuri Universitetinin professoru Erik Sandvol, elmi işçisi Utku Koçum və Miçiqan Dövlət Universitetinin Geoloji elmlər şöbəsinin seysmoloji laboratoriyasının baş mühəndisi Daniel Burk AMEA-nın Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzində (RSXM) olublar.
Səfərin məqsədi ABŞ seysmoloqları və RSXM-in “Qafqaz kəsilişi” birgə layihəsi ilə bağlı işlərin davam etdirilməsidir.
RSXM-in baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli ilə görüşən qonaqlar daha sonra müəssisənin Monitorinq Mərkəzinə baş çəkiblər.
Qeyd edək ki, səfər çərçivəsində amerikalı seysmoloqlar RSXM-in cihazları ilə alınmış məlumatların emalı və analizinə dair yerli mütəxəssislərlə birgə təhlillər aparacaqlar.

Американские ученые посетили Республиканский центр сейсмологической службы
Профессор Университета Миссури США Эрик Сандвол, научный сотрудник Утку Кочум и главный инженер Сейсмологической лаборатории Отдела геологических наук Мичиганского государственного университета Даниэль Бурк посетили Республиканский центр сейсмологической службы  (РЦСС) НАНА.
Целью визита является продолжение работ американских сейсмологов в связи с совместным проектом РЦСС под названием «Кавказский разрез».
После встречи с генеральным директором РЦСС, членом-корреспондентом НАНА Гурбаном Етирмишли гости посетили Мониторинговый центр научного учреждения.
Отметим, что в рамках визита американские сейсмологи вместе с местными специалистами будут проводить анализы по обработке и анализу данных, полученных посредством приборов РЦСС.