Ölkəmizin İran İslam Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mərkəzi Elmi Kitabxanada olub
Ölkəmizin İran İslam Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Bünyad Hüseynov AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) olub.
Səfir kitabxanada mühafizə olunan Azərbaycan və dünya mədəniyyətini, tarixini əks etdirən sənədlərlə yaxından tanış olub. O, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Mədəniyyət Kitabxanasına mütəmadi olaraq MEK tərəfindən nəşrlərin daxil edildiyini və təqdim olunan ədəbiyyatın əsasən AMEA-nın çap etdiyi elmi əsərlərdən ibarət olduğunu deyib.
Şərq ədəbiyyatı fondunda mühafizə olunan ərəb əlifbası ilə yazılmış Azərbaycan ədəbiyyatının İranda ölkəmizin tarixinin təbliği baxımından əhəmiyyətindən bəhs edən səfir MEK-in İranın aparıcı kitabxanaları ilə əlaqələrinin qurulmasında köməklik göstərəcəyini bildirib.
Daha sonra MEK-in direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova səfirliyin kitabxanasını zənginləşdirmək məqsədilə hazırlanmış kitab kolleksiyasını B.Hüseynova təqdim edib. O, Azərbaycanın xaricdəki diplomatik missiyaları tərəfindən ölkəmiz haqqında xarici dillərdə hazırlanmış ədəbiyyat ilə Milli Rəqəmsal Yaddaş bazasının zənginləşdirilməsindən, beynəlxalq kitab mübadiləsindən bəhs edib.
Sonda səfir B.Hüseynov MEK-in beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsinə, onun fondlarının, xüsusilə yeni yaradılmış Diplomatik fondunun zənginləşdirilməsinə, eləcə də Azərbaycan Milli Rəqəmsal Yaddaş layihəsinə verdiyi töhfəyə görə təşəkkürnamə ilə təltif edilib.

Чрезвычайный и полномочный посол нашей страны в Иранской Исламской Республике посетил Центральную научную библиотеку
30.03.2018 16:41
Чрезвычайный и полномочный посол Азербайджанской Республики в Иранской Исламской Республике г-н Бунияд Гусейнов посетил Центральную научную библиотеку (ЦНБ) НАНА. Посол ознакомился в Выставочном салоне и в зале для Академиков с документами, содержащими информацию об азербайджанской и мировой истории и культуре.
Во время обсуждения двустороннего сотрудничества посол Бунияд Гусейнов, рассказав о книжной политике Ирана, отметил важность азербайджанской литературы, напечатанной арабским алфавитом и хранящейся в фонде Восточной литературы ЦНБ, для пропаганды истории и культуры Азербайджана в Иране. Он сообщил, что будет содействовать налаживанию сотрудничества Центральной научной библиотеки с одной из ведущих библиотек Ирана.
Директор ЦНБ Лейла Иманова с целью обогащения библиотеки Культуры государств-членов Организации Экономического Сотрудничества и библиотеки посольства представила послу подготовленную коллекцию книг и, отметила, что такая деятельность будет и впредь продолжаться. Лейла Иманова рассказала об обогащении базы Национальной цифровой памяти литературой об Азербайджане на иностранных языках, представленных дипломатическими миссиями в Азербайджане, и международном книжном обмене.
В заключение Чрезвычайный и полномочный посол Азербайджанской Республики в Иранской Исламской Республике г-н Бунияд Гусейнов был награжден благодарственной грамотой за вклад в проект Национальной цифровой памяти, расширение международных отношений ЦНБ и обогащении фондов библиотеки.