AMEA Radiasiya Problemləri İnstitutunun Gənc alim və mütəxəssislər şurasının elmi seminarı keçirilib
11.04.2014 00:00
10 Aprel 2014-cü il tarixdə AMEA Radiasiya Problemləri İnstitutunun Gənc alim və mütəxəssislər şurası növbəti elmi seminar keçirib.
Tədbirdə Rusiyanın Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutu və AMEA Fizika İnstitutunun əməkdaşı, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Zirəddin Sadıqov apardığı tədqiqatlar barədə ətraflı məlumat verib. Alim ilk dəfə olaraq yeni nəsil mikro-pikselli selvari fotodiodların konstruksiyasını, mikro-pikselli selvari fotodiodların digər yeni iki konstruksiyasını yaratdığını bildirib. O, hazırda mikro-pikselli selvari fotodioların parametrlərinin optimallaşdırılması və onların müxtəlif fiziki təcrübələrdə tətbiqi ilə məşğul olduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra geniş müzakirələr aparılıb, təkliflər səsləndirilib.
Tədbirdə, həmçinin gənc kadrların ölkənin tanınmış elm adamları ilə görüşünün təşkili məsələləri də müzakirə edilib.
AMEA Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov AMEA-nin elmi müəsissələrində çalışan gənc tədqiqatçıların elmə marağını artırmaq, gələcəyin perspektivli alim və mütəxəssislərini müəyyənləşdirmək və maarifləndirmək məqsədilə bu kimi seminarların keçirilməsinin əhəmiyyətindən söz açıb.

Был проведен научный семинар Совета молодых ученых и специалистов Института радиационных проблем НАНА
11.04.2014 00:00
10 апреля 2014 года Совет молодых ученых и специалистов Института радиационных проблем провел очередной научный семинар.
На мероприятии сотрудник Института физики НАНА, Института объединенных ядерных исследований России и доктор философии по физико-математическим наукам Зираддин Садигов дал информацию об исследованиях, проводимых им. Ученый рассказал о создании им впервые конструкции потокообразных микро-пикселевых фотодиодов нового поколения и о создании двух других конструкций потокообразных микро-пикселевых фотодиодов.
Он также рассказал о том, что на данный момент работает над оптимизацией по потокообразным микро–пикселевым фотодиодам и над применением их в различных физических экспериментах.
Затем были проведены широкие обсуждения и были выдвинуты предложения.
На мероприятии также были обсуждены вопросы организации встречи молодых кадров с известными учеными страны.
Председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА доктор философии по физике Фамин Салманов рассказал о повышении интереса молодых исследователей к науке и об определении перспективных ученых и специалистов будущего. А также рассказал о важности проведения такого рода семинаров с целью просвещения.