AMEA Radiasiya Problemləri İnstitutunun Gənc alim və mütəxəssislər şurasının elmi seminarı keçirilib
11.04.2014 00:00
10 Aprel 2014-cü il tarixdə AMEA Radiasiya Problemləri İnstitutunun Gənc alim və mütəxəssislər şurası növbəti elmi seminar keçirib.
Tədbirdə Rusiyanın Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutu və AMEA Fizika İnstitutunun əməkdaşı, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Zirəddin Sadıqov apardığı tədqiqatlar barədə ətraflı məlumat verib. Alim ilk dəfə olaraq yeni nəsil mikro-pikselli selvari fotodiodların konstruksiyasını, mikro-pikselli selvari fotodiodların digər yeni iki konstruksiyasını yaratdığını bildirib. O, hazırda mikro-pikselli selvari fotodioların parametrlərinin optimallaşdırılması və onların müxtəlif fiziki təcrübələrdə tətbiqi ilə məşğul olduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra geniş müzakirələr aparılıb, təkliflər səsləndirilib.
Tədbirdə, həmçinin gənc kadrların ölkənin tanınmış elm adamları ilə görüşünün təşkili məsələləri də müzakirə edilib.
AMEA Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov AMEA-nin elmi müəsissələrində çalışan gənc tədqiqatçıların elmə marağını artırmaq, gələcəyin perspektivli alim və mütəxəssislərini müəyyənləşdirmək və maarifləndirmək məqsədilə bu kimi seminarların keçirilməsinin əhəmiyyətindən söz açıb.

The scientific seminar of Council of young scientists and specialists of ANAS Institute of Radiation Problems was held
11.04.2014 00:00
On April 10, 2014 Council of young scientists and specialists of ANAS Institute of Radiation Problems held the next scientific seminar. On action the employee of ANAS Institute of Physics, Joint Institute for Nuclear Research and PhD in physical and mathematical sciences Ziraddin Sadigov gave information on the researches conducted by him. The scientist told about creation by him for the first time designs of a stream figurative micro pixel of photo diodes of new generation and about creation of two other designs of the stream figurative micro pixel of photo diodes. He also told that over optimization on a stream the figurative micro pixel of photo diodes and over their application in various physical experiments at present works. Then extensive discussions were carried out and offers were put forward.
On action questions of the organization of a meeting of young shots were discussed with known scientists of the country also. The Chairman of the Council of young scientists and specialists ANAS, PhD in physics Famin Salmanov told about increase of interest of young researchers to science and about definition of perspective scientists and experts of the future. And also I told about importance of holding such seminars for the purpose of education.