Azıxantropun çənə sümüyünün tapılmasının 50 illiyinə həsr olunan konfransla bağlı hazırlıqlar müzakirə edilib
15.03.2018 11:30
Qarabağda dünya şöhrətli Azıx paleolit düşərgəsindən nadir ibtidai insan qalığının tapılmasının 50 illiyinə həsr olunan beynəlxalq elmi konfransla bağlı hazırlıqlar müzakirə edilib.
Müzakirələrdə AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru, professor Maisə Rəhimova, akademik Teymur Bünyadov və müəssisənin Daş dövrü arxeologiyası şöbəsinin müdiri, tarix elmləri doktoru Əsədulla Cəfərov iştirak ediblər.
Azərbaycan ərazisində daş dövrü abidələrinin tədqiqi ilə əlaqədar görülən işlər haqqında məlumat verən Ə.Cəfərov qeyd edib ki, bu istiqamətdə “Azıx dünya arxeologiyası” adlı monoqrafiya hazırlanıb. O, monoqrafiyada Azıx düşərgəsində tapılmış Quruçay, qədim aşel, orta aşel, son aşel və mustye mədəniyyətlərinin xarakterik cəhətləri, Azıx paleolit düşərgəsinin dünya arxeologiyasında yeri və digər xüsusiyyətlərin geniş şərh olunduğunu söyləyib.
Monoqrafiyada eyni zamanda Qarabağın və o cümlədən Azıx paleolit düşərgəsinin tarixini saxtalaşdırmağa cəhd edən erməni müəlliflərin əsassız fikirləri arxeoloji və tarixi faktlar əsasında təkzib olunub.
Görüşdə Azıx insanının çənə sümüyünün tapılmasının 50 illik yubileyinə həsr olunan beynəlxalq elmi konfransla bağlı təkliflərin hazırlanıb institutun Elmi Şurasında müzakirə olunması qərara alınıb.
Qeyd edək ki, Azıx mağara kompleksi 1960-cı ildə arxeoloq Məmmədəli Hüseynovun rəhbərlik etdiyi AMEA-nın Paleolit arxeoloji ekspedisiyası tərəfindən Füzuli rayonunun Azıx və Salaketin kəndləri arasında aşkar edilib. 1968-ci ilin iyununda ekspedisiya Azıx düşərgəsinin V təbəqəsinin IV horizontunda apardığı arxeoloji qazıntılar zamanı bir neçə daş məmulatı ilə birlikdə ibtidai insana məxsus çənə aşkar edib. Professor Dəmir Hacıyev tərəfdən tədqiq edilmiş çənə ibtidai insanların pre-neandertalın yeni bir tipinin vaxtilə mövcud olduğunu göstərib. Bu ibtidai hominid tipi elmi dövriyyəyə “azıxantrop” adı ilə daxil edilib.

Preparation for International symposium dedicated to the 50th anniversary of the discovery Azikhantrop’s bone discussed
15.03.2018 11:30
The preparations for an international scientific conference devoted to the 50th anniversary of the founding of rare primitive human remains were discussed at the world-renowned Azikhantrop Paleolith camp in Karabakh.
ANAS Vice-president, academician Isa Habibbayli, director of the Institute of Archeology and Ethnography, doctor of historical sciences, professor Maisa Rahimova, academician Teymur Bunyadov and head of Stone Age Archeology Department, doctor of historical sciences Asadulla Jafarov participated in the discussions.
Giving information about the work done on the study of stone monuments in Azerbaijan, A.Jafarov noted that, in this direction, the monograph "Azikh Archeology" was prepared.
He said that, in the monograph that the finds in the Azikh camp, such as the Guruchay, the ancient Ashel, the middle Ages, the character of the last Achilles and musty cultures, the location of Azikh Paleolithic camp in the world archeology and other features are widely commented.
The monographs were also denied on the basis of archaeological and historical facts of the Armenian authors who are trying to falsify the history of the Karabakh and Azikh Paleolithic camps.
At the meeting it was decided to make proposals on the international scientific conference dedicated to the 50th jubilee of the Azikh people and discuss it at the Scientific Council of the Institute.
The Azikh cave complex was discovered by the Paleolithic archeological expedition of ANAS, headed by archeologist Mammadali Huseynov in 1960, between Azikh and Salaketin villages of Fuzuli region.
In June 1968, the expedition discovered a primitive human jaw with several stone items during the archeological excavations carried out on the IV horizon of the Azikh campus.
Professor Demir Hajiyev, who has studied the jaw, has shown that there is a new type of pre-neanderthal element of primitive people. This primitive hominid type of scientific circulation is called "Azikhantrop".