Azıxantropun çənə sümüyünün tapılmasının 50 illiyinə həsr olunan konfransla bağlı hazırlıqlar müzakirə edilib
15.03.2018 11:30
Qarabağda dünya şöhrətli Azıx paleolit düşərgəsindən nadir ibtidai insan qalığının tapılmasının 50 illiyinə həsr olunan beynəlxalq elmi konfransla bağlı hazırlıqlar müzakirə edilib.
Müzakirələrdə AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru, professor Maisə Rəhimova, akademik Teymur Bünyadov və müəssisənin Daş dövrü arxeologiyası şöbəsinin müdiri, tarix elmləri doktoru Əsədulla Cəfərov iştirak ediblər.
Azərbaycan ərazisində daş dövrü abidələrinin tədqiqi ilə əlaqədar görülən işlər haqqında məlumat verən Ə.Cəfərov qeyd edib ki, bu istiqamətdə “Azıx dünya arxeologiyası” adlı monoqrafiya hazırlanıb. O, monoqrafiyada Azıx düşərgəsində tapılmış Quruçay, qədim aşel, orta aşel, son aşel və mustye mədəniyyətlərinin xarakterik cəhətləri, Azıx paleolit düşərgəsinin dünya arxeologiyasında yeri və digər xüsusiyyətlərin geniş şərh olunduğunu söyləyib.
Monoqrafiyada eyni zamanda Qarabağın və o cümlədən Azıx paleolit düşərgəsinin tarixini saxtalaşdırmağa cəhd edən erməni müəlliflərin əsassız fikirləri arxeoloji və tarixi faktlar əsasında təkzib olunub.
Görüşdə Azıx insanının çənə sümüyünün tapılmasının 50 illik yubileyinə həsr olunan beynəlxalq elmi konfransla bağlı təkliflərin hazırlanıb institutun Elmi Şurasında müzakirə olunması qərara alınıb.
Qeyd edək ki, Azıx mağara kompleksi 1960-cı ildə arxeoloq Məmmədəli Hüseynovun rəhbərlik etdiyi AMEA-nın Paleolit arxeoloji ekspedisiyası tərəfindən Füzuli rayonunun Azıx və Salaketin kəndləri arasında aşkar edilib. 1968-ci ilin iyununda ekspedisiya Azıx düşərgəsinin V təbəqəsinin IV horizontunda apardığı arxeoloji qazıntılar zamanı bir neçə daş məmulatı ilə birlikdə ibtidai insana məxsus çənə aşkar edib. Professor Dəmir Hacıyev tərəfdən tədqiq edilmiş çənə ibtidai insanların pre-neandertalın yeni bir tipinin vaxtilə mövcud olduğunu göstərib. Bu ibtidai hominid tipi elmi dövriyyəyə “azıxantrop” adı ilə daxil edilib.

Обсуждены вопросы подготовки к конференции, посвященной 50-летию выявления челюсти азыхантропа
Состоялись обсуждения вопросов подготовки к международной научной конференции, посвященной 50-летию выявления останков первобытного человека в палеолитическом лагере Азых в Карабахе.
В обсуждениях выступили вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, директор Института археологии и этнографии, доктор исторических наук, профессор Маиса Рагимова, академик Теймур Буньядов и заведующий Отделом археологии каменного века учреждения, доктор исторических наук Асадулла Джафаров.
Предоставляя информацию о работе, проделанной по изучению памятников каменного века в Азербайджане, А.Джафаров отметил, что в этом направлении подготовлена монография «Азыхская мировая археология». Он довел до внимания, что в монографии подробно описаны характерные особенности выявленных в Азыхе культур Гуручай, Древний ашель, Средний ашель, Поздний ашель, Мустье, рассказывается о месте палеолитического лагеря Азых в мировой археологии и др.
В монографии на основе археологических и исторических фактов отрицаются необоснованные взгляды армянских авторов, пытающихся фальсифицировать историю палеолитического лагеря Азых.
На встрече было принято решение о выдвижении предложений в связи с международной научной конференцией, посвященной 50-летнему юбилею челюсти азыхского человека, и представлении их в Ученый совет института.
Пещерный комплекс Азых был обнаружен Палеолитической археологической экспедицией НАНА во главе с археологом Мамедали Гусейновым в 1960 году между селами Азых и Салакетин Физулинского района. В июне 1968 года на IV горизонте V слоя лагеря Азых экспедиция наряду с каменными изделиями обнаружила также челюсть первобытного человека. Исследованная профессором Демиром Гаджиевым челюсть первобытного человека свидетельствовала о существовании в свое время нового типа пренеандертальца.