“Azərbaycan Respublikası Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi kimi” mövzusunda konfrans keçiriləcək
15.03.2018 09:38
10 may 2018-ci il tarixində AMEA-nın Tarix İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan Respublikası Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi kimi” mövzusunda gənc tədqiqatçıların respublika elmi konfransı keçiriləcək.
Elmi konfrans ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileylərinə həsr edilib.
Konfransda "XX əsrdə türk-müsəlman xalqlarına qarşı deportasiya və soyqırımları", "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti və Azərbaycan Respublikasının xarici siyasəti: oxşar məqamlar", "Şimali Azərbaycan və türk xalqları yaşayan digər ərazilərdə çarizmə qarşı azadlıq mübarizəsi", "Azərbaycan SSR və digər müttəfiq respublikalarda sovet rejiminə qarşı azadlıq mübarizəsi. Mühacirət", "Heydər Əliyev Azərbaycan Respublikasının qurucusudur" bölmələri üzrə məruzələr dinləniləcək.
Tezislər aprelin 15-dək Təşkilat Komitəsinə göndərilməlidir. Tezislərin həcmi 250-300 sözdən artıq olmamalı və elektron variant e-poçtla (tarixgencler@gmail.com) göndərilməlidir. Tezisin mətni Microsoft Word 2007-2010-da Times New Roman şrifti ilə yığılmalıdır. Şriftin ölçüsü 14, sətirlərarası interval 1.5, sol tərəfdən məsafə 3 sm, sağdan 1 sm, yuxarı və aşağıdan isə 2 sm olmalıdır. Tezislərin adının üstündə sağda müəllifin adı və soyadı, altında isə çalışdığı müəssisənin, təşkilatın və şəhərin adı, elmi dərəcəsi, elmi adı və e-poçtu qeyd olunmalıdır.

Conference on "Azerbaijan as the successor of Azerbaijan People’s Republic" to be held
On May 10, 2018, the Institute of History of ANAS will host the republican scientific conference of young researchers on "Azerbaijan as the successor of the Azerbaijan People’s Republic".
The scientific conference was dedicated to the 95th anniversary of national leader Heydar Aliyev and the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic.
The conference will have lectures on theme "Deportation and genocide against Turkic-Muslim peoples in the twentieth century", "Azerbaijan Democratic Republic and foreign policy of the Republic of Azerbaijan: similar moments", "The struggle against tsarism in North Azerbaijan and other territories inhabited by Turkic peoples”.
Theses should be sent to the Organizing Committee by April 15. The volume of the thesis should not be more than 250-300 words and the electronic version should be sent by e-mail (historygencler@gmail.com). The text should be typed in Microsoft Word 2007-2010 in Times New Roman font. The font size should be 14, linear interval 1.5, distance from left to right, 3 cm from right, 1 cm from right, and 2 cm from bottom.
Materials of the conference will be published and distributed to the participants. The age of conference participants is under 35.