31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunan konfrans keçirilib
Martın 14-də Ombudsman Aparatında 1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100-cü ildönümünə həsr olunan elmi-praktik konfrans keçirilib.
AMEA-nın Tarix İnstitutu ilə birgə təşkil edilən konfransda əvvəlcə faciə qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Ombudsman Elmira Süleymanova bildirib ki, erməni millətçilərinin Azərbaycan xalqına qarşı yürütdüyü soyqırımı və təcavüz siyasəti 200 illik tarixə malikdir. 1918-ci il martın 30-31-də bədnam Bakı kommunasının başçıları və şovinist ermənilər müsəlman əhaliyə qarşı tarixdə görünməmiş qırğın törədiblər. Silahlı erməni-bolşevik birləşmələrinin 31 mart və 1-2 aprel tarixlərində azərbaycanlılara qarşı törətdikləri qırğınlar kütləvi xarakter daşıyıb, erməni silahlı dəstələri günahsız insanları amansızcasına qətlə yetiriblər. Ulu öndər Heydər Əliyevin 1998-ci il martın 26-da imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərmanda bu hadisələrə siyasi qiymət verilib və azərbaycanlıların ermənilər tərəfindən soyqırımına məruz qalması ilk dəfə rəsmi surətdə bəyan edilib.
Qeyd edilib ki, erməni millətçilərinin və onların havadarlarının azərbaycanlılara qarşı iki əsrdən artıq müddətdə məqsədyönlü şəkildə həyata keçirdikləri soyqırımı, etnik təmizləmə və deportasiya siyasətinin məqsədi soydaşlarımızı öz tarixi torpaqlarından qovmaq və bu ərazilərdə “böyük Ermənistan” dövləti yaratmaq olub. Bu qanlı faciələrin daha dəhşətlisi 1918-ci il martın 31-də azərbaycanlılara qarşı törədilən soyqırımıdır.
Sonra Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov qeyd edib ki, ermənilər iki əsrdən artıq müddətdə azərbaycanlılara qarşı soyqırımları, kütləvi qırğınlar, amansız cinayətlər törədiblər. 1918-ci ilin martında erməni daşnakları tərəfindən Azərbaycanın Bakı, Quba, Qarabağ, Şamaxı, Kürdəmir, Salyan, Lənkəran və başqa bölgələrində törədilən soyqırımları nəticəsində on minlərlə dinc azərbaycanlı qətlə yetirilib. 1918-ci ilin mart ayından etibarən azərbaycanlı əhali erməni millətçiləri tərəfindən yalnız milli mənsubiyyətinə görə məhv edilib, insanlar diri-diri yandırılıb, nadir tarixi abidələr, xəstəxanalar, məktəblər, məscidlər dağıdılıb. Azərbaycanlıların soyqırımı əsasən Bakı, Şamaxı, Quba, Kürdəmir və Salyan qəzalarında, Qarabağ, Zəngəzur, Naxçıvan və Lənkəranda xüsusi qəddarlıqla həyata keçirilib. Mart hadisələri zamanı Şamaxının 75 kəndi ermənilər tərəfindən tamamilə məhv edilib, 7 min nəfər öldürülüb. Erməniləri Azərbaycan ərazisinə köçürən qüvvələrin hər zaman onları müdafiə etdiyini deyən Y.Mahmudov tarixdə ermənilərə qarşı soyqırımının olmadığını, lakin ermənilər tərəfindən dəfələrlə soyqırımının törədildiyini söyləyib. Ermənilərin törətdiyi cinayətlər bütün dünya tarixi üçün silinməz ləkədir. Xocalı soyqırımı dünyanın gözü qarşısında baş verib. Lakin ona hələ də beynəlxalq səviyyədə tam qiymət verilməyib.
Tarix İnstitutunun direktoru vurğulayıb ki, Azərbaycan dövlətinin gördüyü işlər nəticəsində bu gün artıq dünya dövlətləri və beynəlxalq təşkilatlar ölkəmizin haqq işini müdafiə edir və getdikcə daha çox ölkə Ermənistanı işğalçı dövlət kimi tanıyır.

Состоялась конференция, посвященная 31 марта - Дню геноцида азербайджанцев
14 марта в Аппарате омбудсмена состоялась научно-практическая конференция, посвященная 100-летию геноцида азербайджанцев 1918 года.
На конференции, организованной совместно с Институтом истории НАНА, минутой молчания была почтена память жертв трагедии.
Выступившая на мероприятии омбудсмен Эльмира Сулейманова отметила, что около двух столетий армянскими националистами и их покровителями целенаправленно против азербайджанцев осуществлялась политика геноцида, этнической чистки и депортации. Было отмечено, что цель этой злобной политики заключалась в изгнании азербайджанцев с их исконных земель, создании на этих территориях государства «Великая Армения». Омбудсмен отметила, что самая страшная из кровавых трагедий, совершенных армянами, - это геноцид азербайджанцев 31 марта 1918 года. Бойня, учиненная армяно-большевистскими формированиями 31 марта и 1-2 апреля в Баку, была массовой, вооруженные армянские отряды жестоко убивали невинных людей. В Указе «О геноциде азербайджанцев», подписанном общенациональным лидером Гейдаром Алиевым 26 марта 1998 года, этим событиям была дана политическая оценка, и впервые было официально заявлено о геноциде, совершенном армянами против нашего народа.
Затем директор Института истории академик Ягуб Махмудов отметил, что армяне долгие годы совершали геноцид, массовые убийства и жестокие преступления против азербайджанцев. В марте 1918 года в результате геноцида, совершенного армянскими дашнаками в Баку, Губе, Карабахе, Шамахе, Кюрдамире, Сальяне, Ленкоране и других регионах Азербайджана, были убиты десятки тысяч мирных азербайджанцев. С марта 1918 года азербайджанское население было уничтожено армянскими националистами только за национальную принадлежность, люди были заживо сожжены, разрушены редкие исторические памятники, больницы, школы и мечети. Геноцид азербайджанцев в основном осуществлялся в Баку, Шамахе, Губе, Карабахе, Зангезуре, Нахчыване, Ленкоране, Кюрдамирском и Сальянском уездах. Во время мартовских событий 75 деревень Шамахи были полностью уничтожены армянами и 7 тыс. человек были убиты. Говоря о силах, которые переселили армян на территорию Азербайджана и защищают их, Я.Махмудов сказал, что в истории против армян не был учинен геноцид, но сами армяне неоднократно совершали массовые резни. Преступления, совершенные армянами, оставили неизгладимый след в мировой истории. Ходжалинский геноцид произошел в глазах всего мира. Однако, эта трагедия все еще не получила полной оценки на международном уровне.
Директор Института истории подчеркнул, что сегодня в результате работ, проделанных Азербайджанским государством, государства и международные организации мира поддерживают правое дело нашей страны, и все больше стран признают Армению государством-агрессором.