Elmin İnkişafı Fondu Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ilə əməkdaşlıq edəcək
Martın 6-da Kənd Təsərrüfatı Nazirliyində bu qurumla Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu arasında əməkdaşlıq protokolu imzalanıb. Protokolu Kənd Təsərrüfatı naziri Heydər Əsədov və Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru, fizika-riyaziyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Babayev imzalayıb.
Məqsəd kənd təsərrüfatı sahəsində elmi-tədqiqat proqramlarının, layihələrinin və digər elmi tədbirlərin qrant şəklində ünvanlı maliyyələşdirilməsinə, alimlərin, o cümlədən gənc tədqiqatçı və mütəxəssislərin aqrar elmlər sahəsində elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılmasına birgə dəstək göstərilməsi və müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsidir.
İmzalanma mərasimində çıxış edən H.Əsədov ölkədə kənd təsərrüfatı sahəsində aparılan islahatlardan, aqrar tədqiqatların səviyyəsindən, Elmin İnkişafı Fondu ilə əməkdaşlığın perspektivlərindən ətraflı danışıb. Nazir müvafiq qurumların rəhbərlərinə tapşırıq, tövsiyə və təkliflərini verib, aqrar elmi tədqiqatlar sahəsində fəallığın daha da artırılmasının, beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsinin zəruri olduğunu qeyd edib.
Fondun icraçı direktoru Elçin Babayev isə qeyd edib ki, ölkədə kənd təsərrüfatı sahəsinin davamlı inkişafı, ərzaq və qida təhlükəsizliyinin təmin olunması, ixrac potensialının artırılması istiqamətində əməli  tədbirlər görülür. O, kənd təsərrüfatına dövlət dəstəyinin həcminin ildən-ilə artdığını, subsidiyaların verildiyini, fermerlərin lazımi texnika ilə təmin edildiyini, dövlət proqramlarının qəbul olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirin sonunda Elmin İnkişafı Fondunun qrant layihələri çərçivəsində nəşr edilmiş kitablar nazirliyin kitabxanasına təqdim edilib.

Science Development Foundation to cooperate with the Ministry of Agriculture
Ministry of Agriculture and Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan signed a protocol on cooperation. The protocol was signed by the Minister of Agriculture Heydar Asadov and the Executive Director of the Foundation, Doctor of Philosophy in Physics and Mathematics Elchin Babaev on March 6.
The goal is to jointly support grant financing of scientific research programs, projects and other scientific activities in the field of agriculture, as well as to stimulate the scientific activities of young researchers and scientists in the field of agrarian sciences and to take appropriate measures.
Speaking at the signing ceremony, G.Asadov spoke in detail about the reforms carried out in the field of agriculture in the country, the level of agrarian research, prospects for cooperation with Science Development Foundation. Minister also gave directions, recommendations and proposals to the heads of relevant structures, stressed the importance of further intensification in the field of agrarian scientific research and strengthening of international cooperation.
Executive Director of the Foundation Elchin Babayev noted that, country is taking steps to ensure sustainable development of the agricultural sector, food and food security and increasing export potential. He noted that state support for agriculture is growing every year, farmers are provided with the necessary equipment and state programs are adopted.
At the end of the event, were donated books to the library of the Ministry published in the framework of grant projects of Science Development Foundation.