Akademik Əli Quliyev adına mükafat təsis edilib
AMEA akad. Ə.M.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Elmi Şurası bu müəssisədə çalışan gənc alim və mütəxəssisləri daha yüksək səviyyəli elmi tədqiqatlara cəlb etmək, eləcə də institutun adını daşıyan Azərbaycanın görkəmli kimyaçı alimi, akademik Əli Quliyevin xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədilə “akademik Əli Quliyev adına mükafat” təsis edib.
Qərara əsasən, mükafata institutda çalışan və yüksək elmi nəticə göstərən gənc alimlər (yaşı 40-a qədər) layiq görüləcək. Bunun üçün institutun laboratoriya rəhbərləri elmi fəaliyyəti ilə seçilən əməkdaşlarının (3 nəfərdən çox olmamaqla) namizədliyini irəli sürə bilər.
Namizədlərin seçimi zamanı onların nüfuzlu xarici (impakt faktoru yüksək olan) jurnalda məqalənin dərci, beynəlxalq konfransda iştirak, elmi əsərlərə olan istinadlar kimi əsas meyarlara üstünlük veriləcək.
Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Mükafat üzrə Ekspert Komissiyası namizədlər içərisindən 1 nəfəri institut Elmi Şurasının müzakirəsinə təklif edəcək.
Seçilmiş namizədə diplom və pul mükafatı akademik Əli Quliyevin doğum günü ərəfəsində (may ayının sonu) təqdim olunacaq.

Учреждена награда имени академика Али Гулиева
Ученый совет Института химии присадок им. академика А.М.Кулиева НАНА с целью привлечения работающих в данном учреждении молодых ученых и специалистов к проведению исследований на более высоком уровне, а также увековечения памяти видного азербайджанского ученого-химика Али Кулиева, имя которого носит институт, была учреждена «Награда имени академика Али Кулиева».
Согласно указу, награда будет присуждаться молодым ученым (до 40 лет), которые работают в институте и показывают высокие научные результаты. В связи с этим, руководители лабораторий института выдвинули кандидатуру сотрудников (не более 3-х), которые отличились своей научной деятельностью.
Во время выбора кандидат будут учитываться такие моменты, как публикация в престижном иностранном журнале (с высоким импакт-фактором), участие в международных конференциях и ссылки на научные работы.
Экспертная комиссия по наградам Института химии присадок среди кандидатов предложит только 1- го кандидата на обсуждение Ученого совета института.
Диплом и денежная награда будут вручены избранному кандидату накануне дня рождения (в конце мая) академика Али Кулиева.