Akademik Əli Quliyev adına mükafat təsis edilib
AMEA akad. Ə.M.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Elmi Şurası bu müəssisədə çalışan gənc alim və mütəxəssisləri daha yüksək səviyyəli elmi tədqiqatlara cəlb etmək, eləcə də institutun adını daşıyan Azərbaycanın görkəmli kimyaçı alimi, akademik Əli Quliyevin xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədilə “akademik Əli Quliyev adına mükafat” təsis edib.
Qərara əsasən, mükafata institutda çalışan və yüksək elmi nəticə göstərən gənc alimlər (yaşı 40-a qədər) layiq görüləcək. Bunun üçün institutun laboratoriya rəhbərləri elmi fəaliyyəti ilə seçilən əməkdaşlarının (3 nəfərdən çox olmamaqla) namizədliyini irəli sürə bilər.
Namizədlərin seçimi zamanı onların nüfuzlu xarici (impakt faktoru yüksək olan) jurnalda məqalənin dərci, beynəlxalq konfransda iştirak, elmi əsərlərə olan istinadlar kimi əsas meyarlara üstünlük veriləcək.
Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Mükafat üzrə Ekspert Komissiyası namizədlər içərisindən 1 nəfəri institut Elmi Şurasının müzakirəsinə təklif edəcək.
Seçilmiş namizədə diplom və pul mükafatı akademik Əli Quliyevin doğum günü ərəfəsində (may ayının sonu) təqdim olunacaq.

The Scientific Council of the Institute of Chemistry of Additives of ANAS has established “Award named after academician Ali Guliyev” in order to attract young scientists working in this institution to conduct research at a higher level, as well as perpetuating the memory of prominent Azerbaijani scholar chemist Ali Guliyev.
According to the decree, the award will be awarded to young scientists (up to 40 years) who work at the institute and show high academic results. In this regard, the leaders of the institute's laboratories nominated employees (not more than 3), which distinguished his scientific activity.
While selecting a candidate will be considered issues such as publication in a prestigious foreign magazine (with high impact factor), the participation in international conferences and links to scientific work.
Expert Commission for the Institute of Chemistry of Additives awards among the candidates offer only one - the first candidate for a discussion of the Academic Council of the Institute.
Diploma and a cash award will be presented to elected candidate on the eve of the day of birth ( in late May ) academician Ali Guliyev .