Martın 5-də Azərbaycanın folklorşünas alimi, Folklor İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Kamran Əlyevin 65 yaşı tamam olur.
Kamran Əliyev 1953-cü il mart ayının 5-də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şərur rayonunun Diyadin kəndində anadan olub. 1969-cu ildə Şərur rayonunun Tumaslı kənd orta məktəbində təhsilini başa vuraraq, həmin il Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Filologiya fakültəsinə daxil olub. 1974-cü ildə universiteti fərqlənmə diplomu ilə bitirən K.Əliyev 1974-1976-cı illərdə Şərur rayonunun Xanlıqlar kənd orta məktəbində Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimi işləyib..
O, 1976-1979-cu illərdə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun aspiranturasında təhsilini davam etdirib. 1979-1992-ci illərdə həmin institutda kiçik elmi işçi, baş elmi işçi və aparıcı elmi işçi vəzifələrində çalışıb. 1993-cü ildən Naxçıvan Universitetində müəllim, 1994-2001-ci illərdə həmin universitetdə Azərbaycan dili və ədəbiyyatı kafedrasının müdiri, eləcə də tədris işləri üzrə prorektor işləyib. Alim 2002-ci ildən AMEA-nın Folklor İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, 2012-ci ildən isə Folklor və yazılı ədəbiyyat şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışır.
K.Əliyev 1980-ci ildə filologiya elmləri namizədi, 1990-cı ildə isə filologiya elmləri doktoru alimlik dərəcəsi alıb. 2017-ci ildə isə AMEA-nın müxbir üzvü seçilib.
Alim 20 kitabın, o cümlədən 10 monoqrafiya, 250-yə yaxın məqalənin müəllifidir. Onun rəhbərliyi ilə 10 namizədlik dissertasiyası müdafiə edilib. K.Əliyev, həmçinin 16 doktorluq və 49 namizədlik dissertasiyasının rəsmi opponenti olub.
O, 2015-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülüb.
Görkəmli folklorşünas alimi 65 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və elmimizin tərəqqisi yolunda yaradıcılıq uğurları arzu edirik!

Corresponding member of ANAS Kamran Aliyev is 65
On March 5, Kamran Aliyev, the Azerbaijani folklore-scholar, department chief of the Folklore Institute, correspondent member of ANAS is 65 years.
Aliyev Kamran Imran oglu was born on March 5, 1953 in Diyadin village of Sharur region of Nakhchivan Autonomous Republic.
In 1969 he graduated from Tumasli village secondary school of Sharur region and entered the Philology faculty of the Azerbaijan State University (now Baku State University). In 1974 he graduated with honors from the University and in 1974-1976 he worked as a teacher of Azerbaijani language and literature at Khanlartys village secondary school of Sharur region.
K. Aliyev continued his education at the Institute of Literature named after Nizami of the Azerbaijan SSR Academy of Sciences in 1976-1979. Scientist has been a leading researcher at the Institute of Folklore of ANAS since 2002, and since 2012 he has been working as the Head of Folklore and Writing Literature Department.
K. Aliyev received a PhD in Philology in 1980 and a Doctor of Philology in 1990. In 2017 he was elected as a corresponding member of ANAS.
He is an author of 20 books, including 10 monographs, up to 250 articles.
In 2015 he deserved “Honored Scientist” by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan.
We congratulates the prominent folklore scientist on his 65th birthday, wish him health and success for our science!