Martın 5-də Azərbaycanın folklorşünas alimi, Folklor İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Kamran Əlyevin 65 yaşı tamam olur.
Kamran Əliyev 1953-cü il mart ayının 5-də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şərur rayonunun Diyadin kəndində anadan olub. 1969-cu ildə Şərur rayonunun Tumaslı kənd orta məktəbində təhsilini başa vuraraq, həmin il Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Filologiya fakültəsinə daxil olub. 1974-cü ildə universiteti fərqlənmə diplomu ilə bitirən K.Əliyev 1974-1976-cı illərdə Şərur rayonunun Xanlıqlar kənd orta məktəbində Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimi işləyib..
O, 1976-1979-cu illərdə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun aspiranturasında təhsilini davam etdirib. 1979-1992-ci illərdə həmin institutda kiçik elmi işçi, baş elmi işçi və aparıcı elmi işçi vəzifələrində çalışıb. 1993-cü ildən Naxçıvan Universitetində müəllim, 1994-2001-ci illərdə həmin universitetdə Azərbaycan dili və ədəbiyyatı kafedrasının müdiri, eləcə də tədris işləri üzrə prorektor işləyib. Alim 2002-ci ildən AMEA-nın Folklor İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, 2012-ci ildən isə Folklor və yazılı ədəbiyyat şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışır.
K.Əliyev 1980-ci ildə filologiya elmləri namizədi, 1990-cı ildə isə filologiya elmləri doktoru alimlik dərəcəsi alıb. 2017-ci ildə isə AMEA-nın müxbir üzvü seçilib.
Alim 20 kitabın, o cümlədən 10 monoqrafiya, 250-yə yaxın məqalənin müəllifidir. Onun rəhbərliyi ilə 10 namizədlik dissertasiyası müdafiə edilib. K.Əliyev, həmçinin 16 doktorluq və 49 namizədlik dissertasiyasının rəsmi opponenti olub.
O, 2015-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülüb.
Görkəmli folklorşünas alimi 65 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və elmimizin tərəqqisi yolunda yaradıcılıq uğurları arzu edirik!

Исполняется 65 лет члену-корреспонденту НАНА Кямрану Алиеву
5 марта исполняется 65 лет ученому-фольклористу Азербайджана, заведующему отделом Института фольклора, члену-корреспонденту НАНА Кямрану Алиеву.
Алиев Кямран Имран оглу родился 5 марта 1953 года в селе Диядин Шарурского района Нахчыванской Автономной Республики.
В 1969 году окончил среднюю школу деревни Тумаслы Шарурского района и поступил в филологический факультет Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет). В 1974 году с отличием окончил университет, а в 1974-1976 гг. работал преподавателем азербайджанского языка и литературы в средней школе деревни Ханлыглар Шарурского района.
В 1976-1979 гг. К.Алиев продолжил свое образование в Институте литературы им. Низами Академии наук Азербайджанской ССР. В 1979-1992 гг. занимал в том же институте должности младшего научного сотрудника, старшего научного сотрудника и ведущего научного сотрудника. С 1993 года работал преподавателем в Нахчыванском университете, а в 1994-2001 годах -заведующим кафедрой азербайджанского языка и литературы того же университета, а также проректором по учебной работе. С 2002 года ученый является ведущим научным сотрудником в Институте фольклора НАНА, а с 2012 года – заведующим Отделом фольклора и письменной литературы.
В 1980 году К.Алиев получил ученую степень доктора философии по филологии, в 1990 году - доктора филологических наук. В 2017 году он был избран членом-корреспондентом НАНА.
Автор 20 книг, в том числе 10 монографий и около 250 статей. Под его руководством защитили 10 диссертаций на соискание ученой степени доктора философии. Он являлся официальным оппонентом 16 докторских и 49 кандидатских диссертаций.
В 2015 году по Распоряжению Президента Азербайджанской Республики был удостоен почетного звания «Заслуженный деятель науки».