Akademik İsmayıl Hacıyevin məqaləsi ispandilli “İRS-Herencia” jurnalında yer alıb
AMEA Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyevin məqaləsi ispan dilində çap olunan “İRS-Herencia” beynəlxalq jurnalının bu ilə olan yeni nömrəsində dərc olunub.
“Əlincəqala-Azərbaycanın əyilməzlik simvolu” adlı məqalədə Azərbaycan dövlətçiliyi tarixində özünəməxsus yeri olan Əlincəqala barədə məlumat verilib, Naxçıvan memarlıq məktəbinin izlərini özündə əks etdirən qalanın fotoşəkilləri yer alıb.
Məqalədə qeyd olunur ki, Əlincəqala Naxçıvan şəhərindən 30 km şərqdə, Culfa rayonunun Xanəgah kəndinin ərazisində, Əlincə çayının sağ sahilində, 1811 metr hündürlüyə malik olan sıldırım Əlincə dağının üzərində yerləşir. Qala bu ərazidə yaşamış “Əlincək” tayfa birliyi tərəfindən eramızdan əvvəl tikilmiş, eramızın V əsrinə qədər bərpa edilmişdir. Əlincək qədim türk boylarından biridir. Əlincə adı isə həmin tayfa birliyinin adından yaranmışdır.
Bildirilir ki, Əlincəqala ən qədim müdafiə qalası və yaşayış yeri olmuşdur. Bu qalanın tarixi Azərbaycan xalqının azadlıq və istiqlaliyyət uğrunda yadelli işğalçılara qarşı apardığı mübarizə tarixi ilə sıx bağlıdır. Əlincəqala haqqında orta əsr mənbələrində çoxlu məlumatlar vardır. Bu mənbələr içərisində Əlincəqalanın adı çəkilən elmə məlum olan ən qədim qaynaq “Kitabi Dədə-Qorqud” dastanıdır. Əlincəqalanın adına dastanın “Uşun Qoca oğlu Səgrək boyunu bəyan edər” boyunda rast gəlinir.
Diqqətə çatdırılıb ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbovun “Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisindəki tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması və pasportlaşdırılması işinin təşkili haqqında” 6 dekabr 2005-ci il tarixdə imzaladığı sərəncama əsasən, muxtar respublika ərazisindəki abidələr qeydə alınıb pasportlaşdırılarkən Əlincəqala haqqında da məlumatlar toplanıb. Əlincəqala Naxçıvan Muxtar Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2007-ci il 21 noyabr tarixli qərarı ilə təsdiq edilən “Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisindəki daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələrinin dünya, ölkə və yerli əhəmiyyətli tarix və mədəniyyət abidələri”nin siyahısına dünya əhəmiyyətli abidə kimi daxil edilib.
Məqalədə qeyd olunur ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbovun 11 fevral 2014-cü ildə imzaladığı “Culfa rayonundakı “Əlincəqala” tarixi abidəsinin bərpa edilməsi haqqında” sərəncama əsasən, 2014-cü ilin aprel ayında Əlincəqalada bərpa işlərinə başlanılıb. Bərpa işləri zamanı qalanın zirvəsinə yol çəkilib, Əlincəqaladakı qədim yaşayış yerləri, təsərrüfat binaları, qala divarları, mühafizə yerləri, səngər və bürclər, su hövzələri tədqiq edilib, onların forması müəyyənləşdirilib. Qala tarixi görkəmi saxlanılaraq bərpa edilib. Həmçinin Əlincə dağının qərb ətəyində, qalaya qalxan yolun kənarında “Əlincəqala” Tarix-Mədəniyyət Muzeyi yaradılıb.
Əlincəqalada bərpa-abadlıq işləri başa çatdırılıb və 17 iyun 2016-cı il tarixdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbovun iştirakı ilə açılış mərasimi olub.
Akademik İ.Hacıyevin “Əlincəqala-Azərbaycanın əyilməzlik simvolu” adlı məqaləsi dünyanın ispandilli ictimaiyyətinin Naxçıvanın dünya əhəmiyyətli abidəsinin tarixi və orada  aparılan bərpa işləri ilə tanış edilməsi baxımından əhəmiyyətli mənbədir.

Article by Academician Ismail Hajiyev is published in the Spanish-language journal "İRS-Herencia"
The article by chairman of ANAS Nakhchivan Division, academician Ismail Hajiyev was published in the regular issue of the international journal "IRS-Herencia" in Spanish.
The article entitled "Alinjagala - the symbol of the inflexibility of Azerbaijan" gives information about Alinjagal, which occupies a special place in the history of Azerbaijan statehood. The article also includes photos of the fortress reflecting the traces of the Nakhchivan architectural school.
The article notes that, Alinjagala fortress located at a distance of 30 km to the east of Nakhchivan, in the village of Julfa region Khanaga, on the right bank of the river Alinja, over the mountain Alinja at an altitude of 1811 meters. The fortress was built before BC by the tribal association "Alinjak" living on this territory, it was restored to the 5th century AD. Alinjak is one of the ancient Turkic tribes. And the name of the fortress of Alinja comes from the name of this tribal association.
It is reported that Alinjagala was the oldest defensive fortress and settlement. The history of this fortress is closely connected with the history of the struggle of the Azerbaijani people for freedom and independence. Among these sources, the oldest known science source, in which Alinjagala was mentioned, is the epic "Kitabi Dede-Gorgud." The name of the fortress of Alinjagala is found in the battles about "Ushun oglu Seyreka".
It was brought to the attention that according to the decree "On the organization of work on the protection and certification of historical and cultural monuments in the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic", dated December 6, 2005, Chairman of the Supreme Majlis of the Nakhchivan Autonomous Republic, Vasif Talibov, when registering and certifying monuments on the territory of the Autonomous Republic collected information about Alinjagal. Note that, Alinjagala as a monument of world importance is included in the list of "Real historical and cultural monuments of the Nakhchivan Autonomous Republic of world and local significance" approved by the decree of the Cabinet of Ministers of the Nakhchivan Autonomous Republic dated November 21, 2007.
The article says that according to the order "On the restoration of the historical monument of Alinjagala in the Djulfa district" by the Chairman of the Supreme Mejlis of the Nakhchivan Autonomous Republic, Vasif Talibov, on February 11, 2014, in April 2014 in Alinjagal, restoration work began. During the reconstruction work, a road was laid to the top of the fortress, residence places, economic buildings, ancient fortress walls, trenches and reservoirs were investigated. The monument was restored with the preservation of its historical appearance. Also, at the western foot of the Alinja Mountain, on the side of the road leading to the fortress, the Historical and Cultural Museum "Alinjagala" was established.
After the completion of reconstruction and repair works on June 17, 2016, the opening ceremony took place with the participation of the Chairman of the Supreme Majlis of the Nakhchivan Autonomous Republic, Vasif Talibov.
The article by the chairman of ANAS Nakhchivan Division, academician Ismail Hajiyev entitled "Alinjagala - the symbol of the inflexibility of Azerbaijan" is an important source from the point of view of acquaintance of the Hispanic community with the history of the world famous historical monument of Nakhchivan - "Alinjagala".