Akademik İsmayıl Hacıyevin məqaləsi ispandilli “İRS-Herencia” jurnalında yer alıb
AMEA Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyevin məqaləsi ispan dilində çap olunan “İRS-Herencia” beynəlxalq jurnalının bu ilə olan yeni nömrəsində dərc olunub.
“Əlincəqala-Azərbaycanın əyilməzlik simvolu” adlı məqalədə Azərbaycan dövlətçiliyi tarixində özünəməxsus yeri olan Əlincəqala barədə məlumat verilib, Naxçıvan memarlıq məktəbinin izlərini özündə əks etdirən qalanın fotoşəkilləri yer alıb.
Məqalədə qeyd olunur ki, Əlincəqala Naxçıvan şəhərindən 30 km şərqdə, Culfa rayonunun Xanəgah kəndinin ərazisində, Əlincə çayının sağ sahilində, 1811 metr hündürlüyə malik olan sıldırım Əlincə dağının üzərində yerləşir. Qala bu ərazidə yaşamış “Əlincək” tayfa birliyi tərəfindən eramızdan əvvəl tikilmiş, eramızın V əsrinə qədər bərpa edilmişdir. Əlincək qədim türk boylarından biridir. Əlincə adı isə həmin tayfa birliyinin adından yaranmışdır.
Bildirilir ki, Əlincəqala ən qədim müdafiə qalası və yaşayış yeri olmuşdur. Bu qalanın tarixi Azərbaycan xalqının azadlıq və istiqlaliyyət uğrunda yadelli işğalçılara qarşı apardığı mübarizə tarixi ilə sıx bağlıdır. Əlincəqala haqqında orta əsr mənbələrində çoxlu məlumatlar vardır. Bu mənbələr içərisində Əlincəqalanın adı çəkilən elmə məlum olan ən qədim qaynaq “Kitabi Dədə-Qorqud” dastanıdır. Əlincəqalanın adına dastanın “Uşun Qoca oğlu Səgrək boyunu bəyan edər” boyunda rast gəlinir.
Diqqətə çatdırılıb ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbovun “Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisindəki tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması və pasportlaşdırılması işinin təşkili haqqında” 6 dekabr 2005-ci il tarixdə imzaladığı sərəncama əsasən, muxtar respublika ərazisindəki abidələr qeydə alınıb pasportlaşdırılarkən Əlincəqala haqqında da məlumatlar toplanıb. Əlincəqala Naxçıvan Muxtar Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2007-ci il 21 noyabr tarixli qərarı ilə təsdiq edilən “Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisindəki daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələrinin dünya, ölkə və yerli əhəmiyyətli tarix və mədəniyyət abidələri”nin siyahısına dünya əhəmiyyətli abidə kimi daxil edilib.
Məqalədə qeyd olunur ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbovun 11 fevral 2014-cü ildə imzaladığı “Culfa rayonundakı “Əlincəqala” tarixi abidəsinin bərpa edilməsi haqqında” sərəncama əsasən, 2014-cü ilin aprel ayında Əlincəqalada bərpa işlərinə başlanılıb. Bərpa işləri zamanı qalanın zirvəsinə yol çəkilib, Əlincəqaladakı qədim yaşayış yerləri, təsərrüfat binaları, qala divarları, mühafizə yerləri, səngər və bürclər, su hövzələri tədqiq edilib, onların forması müəyyənləşdirilib. Qala tarixi görkəmi saxlanılaraq bərpa edilib. Həmçinin Əlincə dağının qərb ətəyində, qalaya qalxan yolun kənarında “Əlincəqala” Tarix-Mədəniyyət Muzeyi yaradılıb.
Əlincəqalada bərpa-abadlıq işləri başa çatdırılıb və 17 iyun 2016-cı il tarixdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbovun iştirakı ilə açılış mərasimi olub.
Akademik İ.Hacıyevin “Əlincəqala-Azərbaycanın əyilməzlik simvolu” adlı məqaləsi dünyanın ispandilli ictimaiyyətinin Naxçıvanın dünya əhəmiyyətli abidəsinin tarixi və orada  aparılan bərpa işləri ilə tanış edilməsi baxımından əhəmiyyətli mənbədir.

Статья академика Исмаила Гаджиева опубликована в испаноязычном журнале “İRS-Herencia”
Статья председателя Нахчыванского отделения НАНА, академика Исмаила Гаджиева была опубликована на очередном номере международного журнала "IRS-Herencia" на испанском языке.
В статье под названием «Алинджагала - символ непреклонности Азербайджана» дается информация об Алинджагале, которая занимает особое место в истории Азербайджанской государственности. В статью также включены фотографии крепости, отражающие следы Нахчыванской архитектурной школы.
В статье отмечается, что крепость Алинджагала расположена на расстоянии 30 км к востоку от города Нахчыван, на территории села Ханегах Джульфинского района, на правом берегу реки Алинджа, над горой Алинджа на высоте 1811 метров. Крепость была построена до нашей эры жившим на этой территории племенным объединением «Алинджак», до V века нашей эры была восстановлена. Алинджак – одно из древнетюркских племён. А название крепости Алинджа исходит от названия данного племенного объединения.
Сообщается, что Алинджагала была самой древней оборонительной крепостью и поселением. История этой крепости тесно связана с историей борьбы азербайджанского народа за свободу и независимость. О крепости Алинджагала имеются много сведений в средневековых источниках. Среди этих источников самым древним известным науке источником, в котором была упомянута Алинджагала, можно назвать эпос «Китаби Деде-Горгуд». Название крепости Алинджагала встречается в бойе про «Ушун оглу Сейрека».
Было доведено до внимания, что согласно распоряжению «Об организации работы по охране и паспортизации исторических и культурных памятников на территории Нахчыванской Автономной Республики» Председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики Васифа Талыбова от 6 декабря 2005 года при регистрации и паспортизации памятников на территории автономной республики были также собраны сведения об Алинджагале. Отметим, что Алинджагала в качестве памятника мирового значения включена в утвержденный постановлением Кабинета Министров Нахчыванской Автономной Республики от 21 ноября 2007 года список «Недвижимых исторических и культурных памятников Нахчыванской Автономной Республики мирового и местного значения».
В статье отмечается, что согласно распоряжению «О восстановлении исторического памятника «Алинджагала» в Джульфинском районе» Председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики Васифа Талыбова от 11 февраля 2014 года, в апреле 2014 года в Алинджагале начались реставрационные работы. В ходе восстановительных работ была проложена дорога на вершину крепости, исследованы места жительства, хозяйственные здания, древние крепостные стены, окопы и водохранилища. Памятник был восстановлен с сохранением исторического облика. Также у западного подножия горы Алинджа на обочине дороги, ведущей к крепости, был создан Историко-культурный музей «Алинджагала».
После завершения восстановительно-ремонтных работ 17 июня 2016 года с участием Председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики Васифа Талыбова состоялась церемония открытия.
Статья председателя Нахчыванского отделения НАНА, академика Исмаила Гаджиева под названием «Алинджагала - символ непреклонности Азербайджана» является важным источником с точки зрения ознакомления испаноязычной общественности с историей всемирно известного исторического памятника Нахчывана - «Алинджагала».