Eroziya və Suvarma İnstitutu ilə Quraq Ərazilərdə Kənd Təsərrüfatı Tədqiqatları təşkilatı arasında razılaşma əldə olunub
Bu il AMEA Eroziya və Suvarma İnstitutu ilə Quraq Ərazilərdə Kənd Təsərrüfatı Tədqiqatları (İCARDA) təşkilatı arasında tədqiqat işlərinin aparılmasına dair razılaşma əldə olunub. Tədqiqat işinin mövzusu “Dayanıqlı bitkiçilik və otlaq heyvandarlığının inkişafı: şorlaşmış torpaqların idarə olunmasında müasir yanaşmalar”dır.
Layihənin yerinə yetirilməsində əsas məqsəd şoran torpaqlarda kənd təsərrüfatı bitkilərinin yetişdirilməsi zamanı şorlaşmaya qarşı müasir texnologiyalardan istifadə etmək və eyni zamanda bu ərazilərdə heyvandarlığın yem bazasının gücləndirilməsi məqsədilə tədbirlərin həyata keçirilməsidir.

Достигнуто соглашение между Институтом эрозии и орошения и Международным центром сельскохозяйственных исследований в засушливых районах
В этом году между Институтом эрозии и орошения НАНА и Международным центром сельскохозяйственных исследований в засушливых районах (İCARDA) достигнуто соглашение в сфере проведения исследовательских работ на тему «Устойчивое развитие растениеводства и животноводства: современные подходы в управлении засоленными почвами». Проект нацелен на развитие растениеводства на таких почвах и усиление кормовой базы животноводства.
Отметим, что предложение о реализации данного проекта выдвинуто Международным центром сельскохозяйственных исследований в засушливых районах (İCARDA), который рассчитан на 3 года.