Mərkəzi Nəbatat Bağında elmi-tədqiqat əhəmiyyətli yenidənqurma və abadlıq işləri həyata keçirilir
AMEA Mərkəzi Nəbatat Bağında elmi-tədqiqat əhəmiyyətli yenidənqurma və abadlıq işləri həyata keçirilir. Bakıda Badamdar şosesi, 40 ünvanında yerləşən 41,3 hektarlıq bağın cənub-şərb hissəsində yarım hektarlıq şitillik ərazidən müxtəlif cavan ağac növləri köklü şəkildə digər hissəyə köçürülmüşdür. Burada təbii genofondun zənginləşdirilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edən yeni bitkilər əkilir. MNB-nin elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Vahid Fərzəliyev bildirir ki, bitki genofondunun zənginləşdirilməsi üçün ən əlverişli sahə nisbətən boş olan məhz həmin ərazidir ki, uzun illər seyrək ağaclarla qorunub saxlanmışdır.
Hazırda bu ərazidən səmərəli istifadə etmək məqsədi ilə köçürmə və əkin işləri planlı şəkildə həyata keçirilir. Əkililər arasında kökləri dərinə uzanmayan bitkilər, xüsusən də çiçək növləri üstünlük təşkil edir. Burada gələcəkdə AMEA-nın və bütövlükdə Azərbaycan elminin inkişafı məqsədi ilə bir çox tədbirlərin görülməsi üçün əlavə imkanlar da nəzərə alınır.
Qeyd edək ki, yenidənqurma işləri ilə bağlı media yazılarındakı kəsilmiş ağac fotoları Mərkəzi Nəbatat Bağına aid deyildir.

В Центральном ботаническом саду проводятся работы по реконструкции и благоустройству, имеющие научно значение
В Центральном ботаническом саду НАНА проводятся работы по реконструкции и благоустройству, имеющие научно значение.
В Баку с участка, отведенного для саженцев с площадью 0,5 га, были пересажены различные виды молодых деревьев на другое место. Отметим, что этот участок для саженцев, находящийся в юго-восточной части участка площадью 41,3 га, расположен по адресу Бадамдарское шоссе, 40. Здесь высаживаются новые растения, которые играют важную роль в обогащении естественного генофонда.
Заместитель директора по научной работе ЦБС доктор философии по биологии Вахид Фарзалиев сообщил, что для обогащения естественного генофонда подходящей является площадь с редко высаженными деревьями.
На данный момент осуществляются работы по переносу и посадке, с целью эффективного использования данного участка. Среди посаженных растений преобладают растения, корень которых не идут вглубь, в частности это различные виды цветов.
Здесь в будущем планируется создание дополнительных возможностей для мероприятий с целью развития НАНА, а также для развития науки Азербайджана в целом.
Отметим, что фото вырезанных деревьев, использованные в тегах СМИ, не относятся к Центральному ботаническому саду.