AMEA Naxçıvan Bölməsinin elmi-tədqiqat müəssisələrində vakant vəzifələri tutmaq üçün seçkilər keçirilib
05.02.2018 14:14
AMEA Naxçıvan Bölməsinin Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında bölmənin elmi-tədqiqat müəssisələrində şöbə müdiri, aparıcı və böyük elmi işçi vəzifələrini tutmaq üçün seçkilər keçirilib.
Əvvəlcə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev elmi-tədqiqat müəssisələrində vakant vəzifələri tutmaq üçün mətbuatda dərc edilən elanla bağlı məlumat verib. O, elan üzrə 20 nəfərin müraciət etdiyini bildirib.
Daha sonra bölmənin elmi-tədqiqat müəssisələrində vakant vəzifələrə seçkilərin keçirilməsi üçün hesablayıcı komissiya yaradılıb. Komissiyanın sədri Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərli, üzvləri isə AMEA-nın müxbir üzvləri Əliəddin AbbasovVəli Baxşəliyev seçiliblər.
Səsvermənin nəticələrinə görə, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent İlhami Əliyev bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun Qədim və orta əsrlər tarixi şöbəsinə, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əli Qəhrəmanov İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Musiqi və teatr şöbəsinə, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elxan Məmmədov həmin institutun Folklorşünaslıq şöbəsinə, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nuray Əliyeva Dilçilik şöbəsinə, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ramiz Qasımov Ədəbiyyatşünaslıq şöbəsinə, Fəxrəddin Eylazov Əlyazmalar fondunun Əlyazmaların toplanılması şöbəsinə və fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səbuhi İbrahimov isə Əlyazmaların kataloqlaşdırılması, tədqiqi və nəşri şöbəsinin müdirui vəzifəsinə, 13 nəfər isə aparıcı və böyük elmi işçi vəzifələrinə seçiliblər.

В научно-исследовательских учреждениях Нахчыванского отделения НАНА состоялись выборы на вакантные посты
05.02.2018 14:14
На очередном заседании Президиума Нахчыванского отделения НАНА были проведены выборы на замещение должностей заведующего отделом, ведущего научного сотрудника и старшего научного сотрудника в научно-исследовательских учреждениях отделения.
Вначале председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев проинформировал об обнародованном в прессе объявлении на замещение вакантных должностей в научно-исследовательских учреждениях. Он сообщил, что по поводу объявления обратились 20 человек.
Затем в научно-исследовательских учреждениях отделения для проведения выборов на вакантные должности была создана счетная комиссия. Председателем комиссии был избран директор Института истории, этнографии и археологии, член-корреспондент НАНА Фахраддин Сафарли, а членами - члены-корреспонденты НАНА Вели Бахшалиев и Алиаддин Аббасов.
По результатам голосования доктор философии по истории, доцент Ильхами Алиев был назначен на должность заведующего Отделом древней и средневековой истории Института истории, этнографии и археологии отделения, доктор философии по искусствоведению, доцент Али Гахраманов – заведующего Отделом музыки и театра Института искусства, языка и литературы, доктор философии по филологии Эльхан Мамедов – заведующего Отделом фольклористики того же института, доктор философии по филологии, доцент Нурай Алиева – заведующей Отделом лингвистики, доктор философии по филологии, доцент Рамиз Гасымов – завидущего Отделом литературоведения, Фахраддин Эйлазов – заведующего Отделом сбора рукописей Фонда рукописей, доктор философии по философии, доцент Сабухи Ибрагимов – на должность заведующего Отделом каталогизации, исследования и издания рукописей, а 13 человек были назначены на должности ведущего научного сотрудника и старшего научного сотрудника.