Xalça Muzeyində akademik Teymur Bünyadovla görüş təşkil edilib
Fevralın 3-də Azərbaycan Xalça Muzeyində muzeyin inkişafı və kolleksiyalarının tədqiqində əməyi olan tarixçi-etnoqraf alim, Əməkdar elm xadimi, "Şöhrət" və “Şərəf” ordenli, akademik Teymur Bünyadovun “Azərbaycan xalça sənəti” adlı mühazirəsi dinlənilib.
Əvvəlcə muzeyin direktoru, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova akademikin həyat və fəaliyyəti haqqında məlumat verib. Bildirib ki, cari ildən etibarən muzeydə bu qurumun yaradılması, inkişafı və kolleksiyalarının tədqiqində əməyi olmuş alimlərə həsr olunan silsilə mühazirələr keçiriləcək. Bu silsilədən ilk tədbir akademik T.Bünyadova həsr edilib.
Alimin Azərbaycan Xalça Muzeyi ilə bağlı fəaliyyətindən bəhs edən Ş.Məlikova bildirib ki, T.Bünyadov uzun müddət muzeyin fond satınalma komissiyasının üzvü, eləcə də Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin ekspert komissiyasının üzvü olub. O, muzeyin kolleksiyalarının zənginləşdirilməsi məqsədilə təşkil olunmuş elmi ekspedisiyalarda fəal iştirak edib.
Daha sonra Ş.Məlikova alimə diplom və xatirə hədiyyəsi təqdim edib.
Tədbirin təşkilinə görə muzey rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirən akademik T.Bünyadov “Azərbaycan xalça sənəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə xalça sənətinin çoxəsrlik tarixindən, müasir inkişafından danışan görkəmli alim Azərbaycan Xalça Muzeyinin bu qədim el sənətinin yaşadılması, gələcək nəsillərə çatdırılması və təbliği istiqamətindəki rolunu yüksək qiymətləndirib.

В Музее ковров состоялась встреча с академиком Теймуром Буньядовым
3 февраля в Азербайджанском музее ковров прошла лекция «Ковровое искусство Азербайджана» известного историка-этнографа, имеющего важные заслуги в развитии и исследовании коллекции музея, Заслуженного деятеля науки, кавалера Орденов «Шорхат» и «Шараф», академика Теймура Буньядова.
Вначале, директор музея, председатель Азербайджанского национального комитета ICOM, доктор философии по искусствоведению Ширин Меликова рассказала о жизни и деятельности академика. Она отметила, что с текущего года в музее будет проведен цикл мероприятий, посвященных ученым, внесшим вклад в создание, развитие и исследование коллекций музея. Первое мероприятие посвящено академику Т.Буньядову.
Говоря о деятельности ученого в Азербайджанском музее ковров, Ш.Меликова довела до внимания, что Т.Буньядов долгое время был членом фондово-закупочной комиссии музея, а также членом экспертной комиссии Министерства культуры и туризма. Он принимал активное участие в научных экспедициях, организованных в целях обогащения коллекций музея.
Далее Ш. Маликова вручила ученому диплом и мемориальный подарок.
Выразив благодарность руководству музея за организацию мероприятия, академик Т.Буньядов выступил с докладом «Ковровое искуссство Азербайджана». Говоря о многовековой истории коврового искусства и его современном развитии, видный ученый высоко оценил роль Азербайджанского музея ковров в развитии этого древнего народного искусства, доведении его до грядущих поколений и пропаганды.