Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının adlı mükafatları üzrə müsabiqə haqqında ELAN
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Rəyasət Heyətinin 2018-ci il 31 yanvar tarixli 4/2 nömrəli qərarına əsasən, 2018-ci il üçün AMEA-nın Nəsirəddin Tusi, Həsən bəy Zərdabi, Akademik Üzeyir Hacıbəyli, Akademik Mirəsədulla Mirqasımov, Akademik Yusif Məmmədəliyev, Akademik Musa Əliyev və Abbasqulu ağa Bakıxanov adına mükafatları üzrə müsabiqə elan olunur.
Müsabiqənin keçirilməsinin məqsədi elmin inkişafına böyük töhfələr verən və mühüm nailiyyətlər qazanan alimləri daha yüksək səviyyəli tədqiqatlar aparmağa həvəsləndirmək, eləcə də Azərbaycanın bir sıra alim və mütəfəkkirlərinin xatirəsini əbədiləşdirməkdir.
AMEA-nın adlı mükafatları öz əsasnamələrinə uyğun olaraq müvafiq elm sahələri üzrə böyük əhəmiyyətli fundamental və tətbiqi elmi nəticələrə, əsərlərə, kəşflərə və ixtiralara görə verilir.
Mükafatlara namizədlər AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, AMEA-nın elmi bölmələri, elmi-tədqiqat və ali təhsil müəssisələrinin elmi şuraları, elmi cəmiyyətlər, nazirlik və dövlət komitələri yanında fəaliyyət göstərən elmi-texniki şuralar tərəfindən irəli sürülə bilər.
Namizədlərin irəli sürülməsi ilə bağlı aşağıdakı sənədlər martın 1-dək AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinə (Bakı şəhəri, İstiqlaliyyət küçəsi, 30, otaq 502) təqdim edilməlidir:
- namizədin irəli sürülməsi haqqında təqdimat (təqdimatda irəli sürülmüş namizədin elmi fəaliyyəti haqqında ümumi məlumat, müsabiqəyə təqdim olunan elmi nailiyyətin elmi-praktik əhəmiyyəti barədə əsaslandırılmış ətraflı məlumat əksini tapmalıdır);
- namizədin elmi əsərlərinin təsdiqlənmiş siyahısı;
- əlaqə telefonları.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən təsis edilən dövlət mükafatlarına və digər adlı dövlət mükafatlarına layiq görülmüş işlərin müəlliflərinin həmin işlərə görə AMEA-nın adlı mükafatlarına namizəd kimi irəli sürülməsinə yol verilmir.

ОБЪЯВЛЕНИЕ конкурса на соискание именных наград Национальной академии наук Азербайджана
Согласно постановлению Президиума Национальной академии наук Азербайджана от 31 января 2018 года номер 4/2 , объявлен конкурс на соискание наград имени Насреддина Туси, Гасан бека Зардаби, академика Узеира Гаджибейли, академика Мирасадуллы Миркасимова, академика Юсифа Мамедалиева, академика Мусы Алиева, Аббасгулу ага Бакиханова на 2018 год.
Цель проведения конкурса заключается в поощрении и стимулировании ученых, внесших значительный вклад в развитие отечественной науки, а также увековечении памяти выдающихся ученых Азербайджана.
Отметим, что именные награды НАНА в соответствии с положениями  о наградах вручаются за важные фундаментальные и прикладные научные результаты, труды, открытия и изобретения, а также за особые заслуги в развитии науки.
Кандидаты на соискание именных наград могут быть выдвинуты действительными членами и членами-корреспондентами НАНА, учеными советами научных отделений, научно-исследовательских и высших учебных заведений, научными сообществами, научно-техническими советами, функционирующими при министерствах и государственных комитетах.
Следующие документы о выдвижении кандидатов должны быть представлены до 1 марта в Управление науки и образования НАНА (город Баку, улица Истиглалийят, 30, кабинет 502):
- заявление о выдвижении кандидата (общая информация о научной деятельности кандидата, обоснованная подробная информация о научно-практическом значении научного достижения, представленного на конкурс)
- утвержденный список научных трудов кандидата;
- 2 фотографии (6x9 см);
- копии утвержденных документов о высшем образовании, научных степенях и научных званиях;
- автобиография;
- контактные телефоны.
Не допускается выдвижение в качестве кандидатов на соискание именных наград авторов работ, удостоенных государственных наград, учрежденных Президентом Азербайджанской Республики, а также прочих именных государственных наград.