Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövrünə aid etnoqrafik xalça
AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövrünə aid etnoqrafik xalça mühafizə edilir.
Qarabağ xalça məktəbinə məxsus bu toxuma 1918-ci ildə Azərbaycan hökumətinin dəvəti ilə bolşevik-daşnak qüvvələri tərəfindən azərbaycanlılara qarşı törədilən soyqırımın qarşısını almaq üçün gələn türk ordusuna minnətdarlıq əlaməti olaraq toxunulub.
Xalça 1916-cı ildə çəkilmiş bir fotoşəkil əsasında toxunulub. Fotoşəkil xalçanın əsas mərkəzi hissəsinə həkk olunub. Üzərindəki mətnə əsasən isə “Cənabi-möhtərəm Ənvər bəy əfəndi”, “Cənab Şevkət Paşa həzrətləri”, “Cənab Yusif İzzətdin” və “Sultan V Məhəmməd Rəşad xan həzrətləri”nin fotoşəkilləri verilib.
Xalçanın haşiyələrindən birinə fars dilində yazılmış şeir, digər haşiyədə isə Qarabağın məşhur nəlbəkigülü toxunulub.
Muzeyə daxil edilən etnoqrafik material Azərbaycan etnoqrafiyasının və XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan – Osmanlı əlaqələrinin tədqiqi üçün əhəmiyyətli mənbədir.

Этнографический ковер, относящиеся к периоду Азербайджанской Демократической Республики
В Национальном музее истории Азербайджана НАНА хранится этнографический ковер, относящийся к периоду Азербайджанской Демократической Республики.
Данное тканое изделие, принадлежащее Карабахской ковровой школе, было соткано в знак благодарности турецкой армии, прибывшей в 1918 году по приглашению правительства Азербайджана для предотвращения геноцида, совершенного против азербайджанцев большевистско-дашнакскими формированиями.
Ковер соткан на основе фотографии 1916 года. Фотография нанесена на центральную часть ковра, где нашли свое отображение изображения «Энвер бека Эфенди», «Шевката Паши», «Юсифа Иззетдина» и «Султана Мухаммед Рашад хана V».
На одном из кромок ковра было соткано написанное на персидском языке стихотворение, а на другой – известный карабахский узор «нелбекигюлю».
Хранимый в фонде музея этнографический материал является важным источником для изучения отечественной этнографии и азербайджано-османских связей начала ХХ века.