Naxçıvan xanlığının tarixindən bəhs edən interaktiv dərs keçirilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi və Naxçıvan Muxtar Respublikası Təhsil Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanda xanlıqların yaranması: Naxçıvan xanlığı” mövzusunda interaktiv dərs keçirilib.
Dərsdə bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun Yeni və ən yeni tarix şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Musa Quliyev şagirdlərə Naxçıvan xanlığının yaranması, ərazi bölgüsü, idarə sistemi, dövlət atributları, ordu quruculuğu, diplomatik münasibətləri və Türkmənçay müqaviləsi haqqında geniş məlumat verib. Bildirib ki, xanlığın əsasını Nadir şah Əfşarın ölümündən sonra 1747-ci ildə Kəngərli tayfasından olan Heydərqulu xan qoyub. O, Naxçıvan xanlığının ərazisinin 1747-1797-ci illərdə 9428,7 km2, 1798-1828-ci illərdə isə 4642,83 km2 olduğunu deyib.
Musa Quliyev xanlığın mərkəzi Naxçıvan şəhərinin Orta və Yaxın Şərq ölkələrindən Rusiya və Avropaya gedən ticarət yollarının üstündə yerləşdiyini və nəticədə bir çox ölkələrin hədəfində olduğunu diqqətə çatdırıb. Alim tarixi faktların Naxçıvan və İrəvan xanlıqlarının qədim Azərbaycan torpaqları olduğunu sübut etdiyini deyib.
O, Naxçıvan xanlığının tarixinin hərtərəfli araşdırılmasının ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkəmizə rəhbərlik etdiyi dövrdən (1969-cu ildən) başladığını söyləyib.

Состоялся интерактивный урок, повествующий об истории Нахчыванского ханства
При совместной организационной поддержке Нахчыванского отделения НАНА и Министерства образования Нахчыванской Автономной Республики состоялся интерактивный урок на тему «Образование азербайджанских ханств».
На уроке ведущий научный сотрудник Отдела новой и новейшей истории Института истории, этнографии и археологии отделения, доктор философии по истории Муса Гулиев дал учащимся обширную информацию о создании, территориальном делении, системе управления, государственных атрибутах, строительстве армии, дипломатических отношениях Нахчыванского ханства и Туркменчайском договоре. Довел до внимания, что основу ханства заложил Гейдаргулу хан из племени Кенгерли в 1747 году после смерти Надир шаха Афшара. Он отметил, что территория Нахчыванского ханства в 1747-1797 годах составляла 9428,7 км2, а в 1798-1828 годах - 4642,83 км2.
Было отмечено, что расположение центрального города ханства – Нахчывана на пересечении торговых путей, ведущих из Среднего и Ближнего Востока в Россию и Европу, привлекало особое внимание многих стран. Ученый сказал, что историческими фактами доказаны, что Нахчыванское и Иреванское ханства являлись древними азербайджанскими землями.
Он отметил, что всестороннее изучение истории Нахчыванского ханства началось с 1969 года - в период руководства общенационального лидера Гейдара Алиева нашей страной.