Naxçıvan xanlığının tarixindən bəhs edən interaktiv dərs keçirilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi və Naxçıvan Muxtar Respublikası Təhsil Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanda xanlıqların yaranması: Naxçıvan xanlığı” mövzusunda interaktiv dərs keçirilib.
Dərsdə bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun Yeni və ən yeni tarix şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Musa Quliyev şagirdlərə Naxçıvan xanlığının yaranması, ərazi bölgüsü, idarə sistemi, dövlət atributları, ordu quruculuğu, diplomatik münasibətləri və Türkmənçay müqaviləsi haqqında geniş məlumat verib. Bildirib ki, xanlığın əsasını Nadir şah Əfşarın ölümündən sonra 1747-ci ildə Kəngərli tayfasından olan Heydərqulu xan qoyub. O, Naxçıvan xanlığının ərazisinin 1747-1797-ci illərdə 9428,7 km2, 1798-1828-ci illərdə isə 4642,83 km2 olduğunu deyib.
Musa Quliyev xanlığın mərkəzi Naxçıvan şəhərinin Orta və Yaxın Şərq ölkələrindən Rusiya və Avropaya gedən ticarət yollarının üstündə yerləşdiyini və nəticədə bir çox ölkələrin hədəfində olduğunu diqqətə çatdırıb. Alim tarixi faktların Naxçıvan və İrəvan xanlıqlarının qədim Azərbaycan torpaqları olduğunu sübut etdiyini deyib.
O, Naxçıvan xanlığının tarixinin hərtərəfli araşdırılmasının ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkəmizə rəhbərlik etdiyi dövrdən (1969-cu ildən) başladığını söyləyib.

An interactive lesson on the history of the Nakhchivan khanate
An interactive lesson on "Establishement of khanates in Azerbaijan: Nakhchivan Khanate" was organized by the Nakhchivan Division of ANAS and Ministry of Education of Nakhchivan Autonomous Republic.
Leading researcher at Modern and Contemporary Department of the Institute of History, Ethnography and Archeology, PhD in history Musa Guliyev gave pupils extensive information about the Nakhchivan khanate, territorial division, management system, state attributes, army building, diplomatic relations and Turkmenchay treaty. He said that the khanate was founded in 1747 by Heydargulu khan from the Kangarli tribe.
Musa Guliyev noted that the center of the khanate is located on the trade routes of the Nakhchivan city from Middle and Near East countries to Russia and Europe, and ultimately it is the target of many countries. The scientist said that historical facts prove that the Nakhchivan and Iravan khanates are ancient Azerbaijani lands.
He said that the comprehensive investigation of the history of the Nakhchivan khanate started from the time when national leader Heydar Aliyev headed the country (since 1969).