AMEA-nın müxbir üzvü Kərim Kərimovun “Terrorizmə “Yox!” deyirik" adlı sərgisi açılıb
Yanvarın 16-da Azərbaycanda Atatürk Mərkəzində görkəmli geoloq alim, AMEA-nın müxbir üzvü Kərim Kərimovun “Terrorizmə “Yox!” deyirik" adlı sərgisi açılıb.
Azərbaycanda Atatürk Mərkəzi və “Həkəri” qəzetinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən sərginin açılışında tanınmış alimlər və rəssamlar, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə Mərkəzin müdiri, akademik Nizami Cəfərov çıxış edərək dünyada geofizika sahəsində kifayət qədər tanınan K.Kərimovun elmi fəaliyyətindən danışıb. Bildirib ki, alim 18 monoqrafiyanın, 550-dən artıq elmi məqalənin, 28 ixtira və 135-dən artıq atlas və xəritənin müəllifidir. N.Cəfərov Azərbaycan geofizikası sahəsində xüsusi məktəb yaradan K.Kərimovun 2001-ci ildə ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən “Şöhrət” ordeni ilə təltif edildiyini söyləyib.
K.Kərimovun, həmçinin çox orijinal palitraya malik rəssam olduğunu deyən akademik bildirib ki, "Terrorizmə "Yox!" deyirik" sərgisində nümayiş edilən əsərlər Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzkarlığını ifşa etməklə bərabər, həm də bu işğalçı dövlətin apardığı ikiüzlü siyasətin əslində bütün dünya üçün təhlükə törətdiyini göstərir. Akademik K.Kərimovun əsərlərində bütün insanları ədalətə xidmət etməyə və terrorçuluğa qarşı mübarizəyə çağırdığını vurğulayıb.
Tədbirdə digər çıxış edənlər də K.Kərimovun elmi fəaliyyəti, eləcə də rəsm əsərləri barədə fikirlərini bölüşüblər.

Открылась выставка члена-корреспондента НАНА Керима Керимова «Мы говорим терроризму: «Нет!»
16 января в Центре Ататюрка в Азербайджане открылась выставка видного ученого-геолога, члена-корреспондента НАНА Керима Керимова «Мы говорим терроризму: «Нет!»
В церемонии открытия выставки, состоявшейся при совместной организационной поддержке Центра Ататюрка в Азербайджане и газеты “Həkəri”, приняли участие известные ученые и художники, представители общественности.
Выступив на мероприятии, директор центра, академик Низами Джафаров рассказал о научной деятельности К.Керимова. Отмечалось, что ученый является автором 18 монографий, более 550 научных статей, 28 изобретений и свыше 135 атласов и карт. Н.Джафаров довел до сведения, что в 2001 году общенациональный лидер Гейдар Алиев наградил К.Керимова, создавшего специальную школу в области геофизики в Азербайджане, орденом «Шохрат».
Отметив, что К.Керимов также является художником, отличающимся своеобразностью стиля, академик подчеркнул, что произведения, демонстрируемые на выставке «Мы говорим терроризму: «Нет!», разоблачают агрессивную политику Армении против Азербайджана, а также свидетельствуют о том, что лицемерная политика этого государства представляет угрозу для всего мира. Доводилось до сведения, что своими произведениями К.Керимов призывает людей служить справедливости и бороться против терроризма.
Другие выступившие на мероприятии поделились своими мыслями о научной деятельности и художественных произведениях К.Керимова.