Akademik Ramiz Mehdiyevin AXC-nin 100 illiyinə həsr edilmiş  kitabı Mərkəzi Elmi Kitabxananın fonduna daxil olub
16.01.2018 11:26
Akademik Ramiz Mehdiyevin AXC-nin 100 illiyinə həsr edilmiş kitabı Mərkəzi Elmi Kitabxananın fonduna daxil olub
AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasının (MEK) fonduna Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) 100 illiyinə həsr edilmiş “ADR-İran diplomatik münasibətləri Qafqaz Fövqəladə Komissiyasının sənədləri işığında (1919-1920-ci illər)” kitabı daxil olub.
Kitabın ideyasının və “Ön söz”ünün müəllifi, nəşrin elmi redaktoru Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri, akademik Ramiz Mehdiyevdir. Nəşr Prezident İlham Əliyevin AXC-nin 100 illiyi ilə bağlı Sərəncamına əsasən cümhuriyyətin yubileyinə töhfə olaraq hazırlanıb.
“Qafqaz Fövqəladə Komissiyasının sənədləri” adlanan və ilk dəfə ana dilimizdə nəşr olunan diplomatik yazışmalar toplusu 1919-1920-ci illərdə İran ilə AXC arasındakı siyasi əlaqələrə dair mühüm tarixi mənbələrdən biridir. Topluda həmin dövrdə Bakıda xüsusi diplomatik tapşırıq əsasında Seyid Ziyaəddin Təbatabainin rəhbərliyi ilə fəaliyyət göstərmiş İran nümayəndə heyətinin öz ölkəsinin rəhbərliyinə ünvanladığı məktublar, hesabat və analitik təhlillər əksini tapıb. Ümumilikdə 98 sənədin cəmləşdiyi toplu yalnız ADR-İran münasibətlərinin deyil, o dövrdə Qafqaz bölgəsində cərəyan edən siyasi proseslərin tədqiqi baxımından da ciddi əhəmiyyətə malikdir. Sənədlərin böyük əksəriyyətinin uzun müddət məxfi xarakter daşıması və geniş ictimaiyyətdən gizli saxlanılması səbəbindən tədqiqatçıların onlarla tanışlığı ADR-in siyasi tarixinin bir sıra qaranlıq səhifələrinə işıq salmağa imkan verəcək, həmçinin artıq oturuşmuş sayılan bəzi yanaşmaları yenidən, fərqli bucaq altında nəzərdən keçirməyə sövq edəcək.

Central Scientific Library received the book by Academician Ramiz Mehdiyev dedicated to the 100th anniversary of ADR
16.01.2018 11:26
The book "Diplomatic relations between the ADR and Iran in the light of the documents of the Caucasian Emergency Commission (1919-1920)" dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR) was received by the fund of ANAS Central Scientific Library.
The scientific editor, the author of the idea and the "Preface" to the book is the head of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, academician Ramiz Mehdiyev. The publication was prepared in accordance with the Order of President Ilham Aliyev in connection with the 100th anniversary of the ADR.
A bulk of diplomatic correspondence "Documents of the Caucasian Emergency Commission", first published in the native language, is one of the most important historical sources about the political ties between Iran and ADR in 1919-1920.
The bulk reflected the letters, reports and analytical analyzes of the Iranian delegation headed by Seyid Ziyaaddin Tabatabai addressed to the leadership of his country, acting on the basis of a special diplomatic mission in Baku in the specified period.
The bulk, which contains 98 documents is of great importance not only from the point of view of studying the relations between ADR and Iran, but also the political processes that took place in the Caucasus region at that time. Due to the fact that, for a long time the overwhelming majority of documents were confidential and kept secret from the general public, acquaintance of researchers with them will shed light on a number of dark pages of the political history of ADRs, as well as reconsider some established approaches.