Qida təhlükəsizliyinin təmin olunması vacib məsələlərdəndir
Bu gün AMEA Kimya Elmləri Bölməsinin növbəti iclası keçirilib. İclasda çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev son zamanlar ölkədə təhlükəsizlik sahəsində həyata keçirilən tədbirlərdən söz açıb. Alim bildirib ki, ictimai həyatın bütün sferalarında təhlükəsizliyin təmin olunması ölkə Prezidenti İlham Əliyevin daim diqqət mərkəzində saxladığı məsələlərdəndir.
R.Əliquliyev Azərbaycanda son illərdə qida təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, qida məhsullarının keyfiyyətinin yüksəldilməsi və ixrac potensialının artırılması sahəsində mühüm nailiyyətlərin əldə edildiyini qeyd edib. Dövlət başçısının ölkədə qida təhlükəsizliyi sisteminin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı həyata keçirdiyi tədbirlərin, eyni zamanda Azərbaycanın Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin yaradılması ilə bağlı imzaladığı Fərmanın bu istiqamətdə əhəmiyyətli addımlardan olduğunu vurğulayıb.
AMEA-nın akademik-katibi qeyd edilən sahədə dünya təcrübəsindən də söz açaraq Rusiya Elmlər Akademiyasında qida kimyası ilə bağlı laboratoriyaların fəaliyyət göstərdiyini, elmi-nəzəri tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Qida təhlükəsizliyinin yüksək səviyyədə təmin olunmasının zəruriliyini vurğulayan akademik R.Əliquliyev bu sahədə kimya elmləri istiqamətində fəaliyyət göstərən alim və mütəxəssislər qarşısında xüsusi vəzifələrin dayandığını qeyd edib. Alim ölkədə qida kimyası sahəsində fundamental tədqiqatların aparılmasının vacibliyini önə çəkib.

Ensuring food security is an important issue
Today, the next meeting of the Department of Chemical Sciences of ANAS was held. Speaking at the meeting, academician-secretary of ANAS, academician Rasim Alguliev spoke about the security measures implementing recently in the country. Ensuring security in all spheres of public life is one of the issues President Ilham Aliyev has always placed in the spotlight, scientist underlined.
In recent years Azerbaijan has gained significant achievements in ensuring food security, improving the quality of food products and increasing export potential, R. Alguliyev noted. He underlined the importance of the measures taken by the head of state to improve the food safety system in the country, as well as the Decree on the establishment of Azerbaijan's Food Security Agency.
Academician-secretary of ANAS also spoke about world experience in this field and noted that the laboratory of food chemistry operates in Russian Academy of Sciences and scientific-theoretical researches are carried out.
Academician R.Aliguliyev emphasized the necessity of ensuring high level of food security, noting that special tasks were put in front of scientists and specialists working in the field of chemistry.