Qida təhlükəsizliyinin təmin olunması vacib məsələlərdəndir
Bu gün AMEA Kimya Elmləri Bölməsinin növbəti iclası keçirilib. İclasda çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev son zamanlar ölkədə təhlükəsizlik sahəsində həyata keçirilən tədbirlərdən söz açıb. Alim bildirib ki, ictimai həyatın bütün sferalarında təhlükəsizliyin təmin olunması ölkə Prezidenti İlham Əliyevin daim diqqət mərkəzində saxladığı məsələlərdəndir.
R.Əliquliyev Azərbaycanda son illərdə qida təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, qida məhsullarının keyfiyyətinin yüksəldilməsi və ixrac potensialının artırılması sahəsində mühüm nailiyyətlərin əldə edildiyini qeyd edib. Dövlət başçısının ölkədə qida təhlükəsizliyi sisteminin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı həyata keçirdiyi tədbirlərin, eyni zamanda Azərbaycanın Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin yaradılması ilə bağlı imzaladığı Fərmanın bu istiqamətdə əhəmiyyətli addımlardan olduğunu vurğulayıb.
AMEA-nın akademik-katibi qeyd edilən sahədə dünya təcrübəsindən də söz açaraq Rusiya Elmlər Akademiyasında qida kimyası ilə bağlı laboratoriyaların fəaliyyət göstərdiyini, elmi-nəzəri tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Qida təhlükəsizliyinin yüksək səviyyədə təmin olunmasının zəruriliyini vurğulayan akademik R.Əliquliyev bu sahədə kimya elmləri istiqamətində fəaliyyət göstərən alim və mütəxəssislər qarşısında xüsusi vəzifələrin dayandığını qeyd edib. Alim ölkədə qida kimyası sahəsində fundamental tədqiqatların aparılmasının vacibliyini önə çəkib.

Обеспечение продовольственной безопасности является одним из важных вопросов
Сегодня состоялось очередное заседание Отделения химических наук НАНА. Выступив на заседании, академик-секретарь НАНА, академик Расим Алгулиев рассказал о мерах, осуществляемых в последнее время в стране в сфере безопасности. Ученый отметил, что Президент страны Ильхам Алиев постоянно держит в центре внимания вопросы обеспечения безопасности во всех областях общественной жизни.
Р.Алгулиев довел до внимания, что за последние годы в Азербайджане достигнуты большие успехи в сфере обеспечения продовольственной безопасности, повышения качества пищевых продуктов и экспортного потенциала. Было подчеркнуто, что меры, осуществленные главой государства в стране по усовершенствованию системы продовольственной безопасности, в то же время Указ, подписанный в связи с созданием Агентства продовольственной безопасности Азербайджана, входят в число важных шагов, предпринятых в данном направлении.
Подробно остановившись на мировом опыте в указанной сфере, академик-секретарь НАНА до внимания, что в Российской академии наук действуют лаборатории пищевой химии, ведутся научно-теоретические исследования.
Подчеркнув необходимость обеспечения продовольственной безопасности на высоком уровне, академик Р.Алгулиев отметил, что на ученых и специалистов, осуществляющих деятельность в сфере химических наук, возложены особые задачи. Ученый выдвинул на передний план важность проведения фундаментальных исследований в области пищевой химии в стране.