Elm Tarixi İnstitutunda Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası təsis edilib
AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunda (ETİ) Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təsis yığıncağı keçirilib.
İclasda institutun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli çıxış edərək ETİ-nin elm sahəsində əldə edilən uğurların təbliği, həmçinin Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyası, elmlərarası əməkdaşlığın gücləndirilməsi məqsədi ilə 27 fevral 2014-cü ildə yaradıldığını bildirib. O, qısa müddət ərzində institut əməkdaşlarının bir çox uğurlara imza atdığını, onların yerli və xarici jurnallarda məqalələrinin dərc olunduğunu söyləyib. M.Seyidbəyli rəhbərlik etdiyi müəssisədə gənclərin üstünlük təşkil etdiyini və Azərbaycan elminin gələcək inkişafının gənc kadrların potensialından aslı olduğunu vurğulayıb.
Ölkəmizdə son dövrlərdə gənclər siyasətinin inkişafı üçün müxtəlif tədbirlərin həyata keçirildiyini deyən M.Seyidbəyli “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramını xatırladıb. O, bu sənədin gənc alim və tədqiqatçıların fəaliyyətinin dəstəklənməsi, onların elmə həvəsləndirilməsində böyük rol oynayacağını söyləyib.
Daha sonra AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika-riyaziyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov çıxış edərək bildirib ki, ETİ-də gənc alimlər üçün yaradılan şərait şuranın gələcək fəaliyyətinin qurulması və inkişafında vacib rol oynayacaqdır.
Sonra səsvermə yolu ilə yeni təsis olunan şuranın üzvləri seçilib. Tərkibi 7 nəfərdən ibarət olan şuranın sədri institutun Təbiət və dəqiq elmlər tarixi şöbəsinin kiçik elmi işçisi, dissertant Röya Mirzəbəyova seçilib.

В Институте истории науки учрежден Совет молодых ученых и специалистов
В Институте истории науки (ИИН) состоялось учредительное собрание Совета молодых ученых и специалистов НАНА.
Директор института, доктор исторических наук Марьям Сеидбейли отметила, что НИИ был создан 27 февраля 2014 года с целью пропаганды успехов, достигнутых в науке, интеграции азербайджанской науки в мировую, усиления научного сотрудничества. Она довела до сведения, что за короткое время сотрудники института добились многих успехов, публиковали свои статьи в отечественных и зарубежных журналах. М.Сеидбейли подчеркнула, что в возглавляемом ею учреждении отдается предпочтение молодым кадрам, от которых зависит будущее азербайджанской науки.
Отметив, что в последнее время в нашей стране проводятся различные мероприятия для развития молодежной политики, М.Сеидбейли напомнила о Государственной программе «Азербайджанская молодежь в 2017-2021 гг».
Затем председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА, доктор философии по физико-математическим наукам, доцент Фамин Салманов в своем выступлении отметил, что условия, созданные для молодых ученых в НИИ, сыграют важную роль в организации и развитии деятельности совета.
Далее путем голосования были избраны члены нового совета. Председателем совета, состоящего из 7 человек, была избрана младший научный сотрудник Отдела истории естественных и точных наук института, диссертант Ройя Мирзабекова.