Elm Tarixi İnstitutunda Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası təsis edilib
AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunda (ETİ) Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təsis yığıncağı keçirilib.
İclasda institutun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli çıxış edərək ETİ-nin elm sahəsində əldə edilən uğurların təbliği, həmçinin Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyası, elmlərarası əməkdaşlığın gücləndirilməsi məqsədi ilə 27 fevral 2014-cü ildə yaradıldığını bildirib. O, qısa müddət ərzində institut əməkdaşlarının bir çox uğurlara imza atdığını, onların yerli və xarici jurnallarda məqalələrinin dərc olunduğunu söyləyib. M.Seyidbəyli rəhbərlik etdiyi müəssisədə gənclərin üstünlük təşkil etdiyini və Azərbaycan elminin gələcək inkişafının gənc kadrların potensialından aslı olduğunu vurğulayıb.
Ölkəmizdə son dövrlərdə gənclər siyasətinin inkişafı üçün müxtəlif tədbirlərin həyata keçirildiyini deyən M.Seyidbəyli “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramını xatırladıb. O, bu sənədin gənc alim və tədqiqatçıların fəaliyyətinin dəstəklənməsi, onların elmə həvəsləndirilməsində böyük rol oynayacağını söyləyib.
Daha sonra AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika-riyaziyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov çıxış edərək bildirib ki, ETİ-də gənc alimlər üçün yaradılan şərait şuranın gələcək fəaliyyətinin qurulması və inkişafında vacib rol oynayacaqdır.
Sonra səsvermə yolu ilə yeni təsis olunan şuranın üzvləri seçilib. Tərkibi 7 nəfərdən ibarət olan şuranın sədri institutun Təbiət və dəqiq elmlər tarixi şöbəsinin kiçik elmi işçisi, dissertant Röya Mirzəbəyova seçilib.

The Young Scientists and Council of Experts have been established at the Institute of History
The founding meeting of the Young Scientists and Specialists Council was held at the Institute of Science History of ANAS (ISH).
Director of the institute, Doctor of History Maryam Seyidbeyli emphasized achievements in the field of science, as well as the integration of Azerbaijani science into the world science and strengthening inter-science cooperation. He said that in a short period of time, the institute's employees have achieved many successes and published articles in local and foreign journals. M.Seyidbeyli emphasized that young people dominated the enterprise and that the future development of Azerbaijani science is based on the potential of young cadres.
Sayidbeyli reminded that Azerbaijan has implemented various measures for the development of youth policy in recent years, and noted that this document will play a great role in promoting the activities of young scientists and researchers and promoting their knowledge.
Later, the chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the ANAS, PhD in Physics and Mathematics Famin Salmanov said that the conditions created for young scientists in the ISH will play an important role in the establishment and development of the future work of the council.
Then members of the newly established board were elected by voting. The chairman of the board, consisting of 7 members, was elected a small scientific worker of the Institute of Natural and Natural Sciences of the Institute, the dissertant Roya Mirzabeyova.