Azərbaycan alimləri Avstriyaya səfər edəcək
AMEA Geologiya İnstitutunun alimləri Avstriyanın paytaxtı Vyanaya səfər edəcəklər. Avropa Geologiya İttifaqının dəvəti ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktor müavini, akademik İbrahim Quliyev, AMEA-nın müxbir üzvü, şöbə müdiri Hətəm Quliyev və AMEA Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktoru, geologiya-minerologiya elmləri doktoru Qurban Yetirmişli| 27 aprel - 2 may 2014-cü il tarixlərdə ittifaqın Baş Assambleyasının işində iştirak edəcəklər.
Tədbirdə Yer elmləri sahəsində, xüsusən də geologiya və geofizika istiqamətlərində əldə olunmuş yeni elmi nəticələr və birgə tədqiqat imkanları müzakirə ediləcək.
Baş Assambleyanın elmi proqramına alimlərimizin Yer planetinin təkamülünün fundamental və praktiki problemləri sahəsində əldə etdikləri ciddi elmi nailiyyətlərin nəticələrinin müzakirəsi də daxil edilmişdir.
Alimlər may ayının 2-də “Sıxlığın dəyişkənliyi - Yerin struktur və tektono-geodinamik təkamülünün fundamental əsası” adlı məruzə ilə çıxış edəcəklər.

Азербайджанские ученые отправятся с визитом в Австрию
Ученые Института геологии посетят столицу Австрии Вену. По приглашению Европейского союза геологических наук вице-президента НАНА, заместитель директора Института геологии академик Ибрагим Гулиев, член-корреспондент НАНА завотделом института Гатам Гулиев и директор Республиканского центра сейсмологической службы НАНА доктор геолого-минералогических наук Гурбан Етирмишли 27 апреля - 2 мая 2014 года будут участвовать в работе Генеральной ассамблеи союза.
В рамках мероприятия будут обсуждаться новые научные результаты, полученные в области наук о Земле, в частности в сфере геологии и геофизики, а также возможности проведения совместных исследований.
В научную программу Генеральной ассамблеи также включено обсуждение результатов научных достижений наших ученых в области фундаментальных и практических проблем эволюции планеты Земля.
2 мая ученые выступят с докладом «Изменчивость плотности – фундаментальная основа структурной и тектоногеодинамической эволюции Земли».