“İnteraktiv açıq dərs”də ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdiyi soyqırımlardan bəhs olunub
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi və Naxçıvan Muxtar Respublikası Təhsil Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə növbəti “İnteraktiv açıq dərs” baş tutub.
Dərsdə bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun Qafqaz tarixi şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Emin Şıxəliyev “XX əsrin əvvəllərində ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdiyi soyqırımlar və Naxçıvan” mövzusunda çıxış edib. Alim çıxışında ermənilər tərəfindən Bakı, Şamaxı, Quba, Qarabağ, Naxçıvan və Zəngəzurda dinc əhaliyə qarşı tarixdə görünməmiş kütləvi qətl və qırğınların həyata keçirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, 1905-1907, 1918-1920, 1941-1945, 1948-1953 və 1988-1994-cü illərdə ermənilər tərəfindən törədilən etnik təmizləmələr zamanı insanlarla yanaşı, tarixi türk-islam mədəniyyəti abidələri də məhv edilib.
Naxçıvanda azərbaycanlılara qarşı törədilən soyqırımlara Andranik Ozanyanın başçılıq etdiyini deyən E.Şıxəliyev bildirib ki, erməni cəllad Naxçıvana hərbi yürüşlərindən əvvəl Türkiyənin Ərzurum, Alaça, İlgə, Yaşılyayla bölgələrində türklərin qatili kimi tanınıb və Ərzurum soyqırımının əsas təşkilatçılarından olub: "Arxiv materiallarında ermənilərin həm Qafqazda, həm də Anadoluda terror hadisələrinin arxasında türk yurdlarına sahiblənmək, Azərbaycanla Türkiyənin əlaqələrini kəsmək niyyətinin dayandığı əksini tapır".
Dərsdə, həmçinin Məmməd Səid Ordubadinin “Qanlı illər” kitabından da bəhs olunub. Bildirilib ki, kitabda ermənilərin təcavüz siyasətlərini təsdiq edən olduqca çox mühüm tarixi sənədlər işıqlandırılıb.
Dərs zamanı şagirdlərin diqqətinə çatdırılıb ki, ulu öndər Heydər Əliyev 18 dekabr 1997-ci ildə “1948-1953-cü illərdə azərbaycanlıların Ermənistan SSR ərazisindəki tarixi-etnik torpaqlarından kütləvi surətdə deportasiyası haqqında” və 26 mart 1998-ci ildə “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” fərmanlar imzalayaraq xalqımıza qarşı törədilmiş soyqırımlara siyasi qiymət verib.

На «Интерактивном открытом уроке» рассказывалось о геноцидах, совершенных армянами против азербайджанцев
25.12.2017 08:38
При совместной организационной поддержке Нахчыванского отделения НАНА и Министерства образования Нахчыванской Автономной Республики состоялся очередной «Интерактивный открытый урок».
На уроке заведующий Отделом истории Кавказа  Института истории, этнографии и археологии отделения, доктор философии по истории, доцент Эмин Шихалиев выступил на тему «Геноциды, учиненные армянами против азербайджанцев в начале XX века и Нахчыван». Ученый отметил, что армянами были совершены невиданные в истории массовые убийства и погромы в отношении мирного населения в Баку, Шамахе, Губе, Карабахе, Нахчыване, Зангезуре. Он довел до внимания, что в ходе этнической чистки, осуществленной армянами в 1905-1907, 1918-1920, 1941-1945, 1948-1953 и 1988-1994 годах, наряду с людьми были уничтожены исторические памятники тюркско-исламской культуры.
Э.Шихалиев подчеркнул, что Андраник Озанян, возглавлявший геноциды, совершенные против азербайджанцев в Нахчыване был признан палачом турок в Эрзуруме, Алче, Ильге, Яшыляйле Турции и являлся одним из главных организаторов Эрзурумского геноцида. Э.Шихалиев подчеркнул, что теракты, совершенные армянами на Кавказе и в Анатолии, преследовали цель оккупации турецких земель и прекращение турецко-азербайджанских связей.
На уроке также говорилось о книге Мамеда Саида Ордубади «Кровавые годы», в которой освещены важные исторические документы, подтверждающие политику агрессии армян.
До внимания учащихся было доведено, что, подписав Указы «О депортации в массовом порядке азербайджанцев с их историко-этнических земель Армянской ССР в 1948-1953 годах» от 18 декабря 1997 года и «О геноциде азербайджанцев» от 26 марта 1998 года, великий лидер Гейдар Алиев дал политическую оценку геноцидам, совершенным против нашего народа.