“Ədəbi əlaqələr” toplusunun növbəti sayı çapdan çıxıb
AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun “Ədəbi əlaqələr” toplusunun növbəti sayı çapdan çıxıb.
Dərgi AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəylinin “Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığının Məhtimqulu Fəraqi çalışmaları” adlı geniş  məqaləsi ilə başlayır. Məqalədə türkmən şairi M.Fəraqinin Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığı və türkologiya elmindəki tədqiqi məsələlərindən bəhs olunur. Topluda ədəbi əlaqələrin nəzəri məsələləri, Azərbaycanın Avropa, Türk dünyası ölkələri, Slavyan, Asiya və Şərq xalqları ilə ədəbi əlaqələri ayrı-ayrı bölmələrdə əhatə olunub.
Ədəbi əlaqələrin nəzəri məsələlərinə 9 məqalə həsr edilib. Nəşrdə “Polyak mühacir ədəbiyyatı”, “Henrik Senkevisin həyat və yaradıcılığı”, “Henrix Heyne poeziyasının tərcümə problemləri” məqalələri də yer alıb.
Dərgidə Azərbaycanın türk dünyası ilə ədəbi əlaqələrinə aid 8, slavyan xalqları ilə ədəbi əlaqələrinə dair 9, Asiya xalqları ilə ədəbi əlaqələri üzrə 1, Şərq xalqları ilə ədəbi əlaqələrdən bəhs edən 4 məqalə verilib.
Toplunun XI sayındakı məqalələr ədəbi əlaqələrin tarixi və müasir vəziyyətinin öyrənilməsi baxımından əhəmiyyətlidir.

Вышел в свет очередной номер сборника «Литературные связи»
Вышел в свет очередной номер сборника «Литературные связи» Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА.
Журнал начинается с большой статьи вице-президента НАНА, директора Института литературы, академика Исы Габиббейли на тему «Работы Махтумгули Фараги в азербайджанском литературоведении». В статье рассказывается о вопросах исследования творчества туркменского поэта Махтумгули Фараги в литературоведении Азербайджана и тюркологии. В сборнике охвачены теоретические вопросы литературных связей, а также литературные связи Азербайджана со странами тюркского мира, славянскими народами, народами Азии и Востока.
Теоретическим вопросам литературных связей посвящены 9 статей. В новом издании также нашли свое отражение статьи «Польская эмигрантская литература», «Жизнь и творчество Генриха Сенкевича», «Проблемы перевода поэзии Генриха Гейне».
В журнал включены 8 статей, посвященных литературным связям Азербайджана с тюркским миром, 9 статей - литературным связям со славянскими народами, 1 статья - литературным связям с народами Азии, 4 статьи - литературным связям с народами Востока.
Статьи в XI-м номере сборника важны с точки зрения изучения истории и современного состояния литературных связей.