AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim QuliyevBotanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə, həmin institutun əməkdaşları - b.e.d. Naibə Mehdiyeva və b.ü.f.d. Esmira Əlirzayevanın həmmüəllifliyi ilə hazırlanmış Azərbaycan florası haqqında məqalələr toplusu "Springer" nəşriyyatı tərəfindən dərc olunan "Qafqazın etnobotanikası" (Ethnobotany of the Caucasus) ensiklopedik kitabına daxil edilib.
Amerikalı alim Rainer W.Bussmanın redaktorluğu ilə hazırlanmış kitab biomüxtəlifliyin qorunub saxlanılması və səmərəli istifadəsi sahəsində elmi araşdırmaları ilə tanınan ABŞ-ın Missuri Botanika Bağının təşəbbüsü və təşkilatı dəstəyi ilə nəşr olunub.
Kitab Cənubi Qafqaz xalqlarının bitki resurslarından istifadəsi təcrübəsinin öyrənilməsinə həsr olunmaqla yanaşı, 186 bitki növü haqqında ətraflı məlumatı özündə əks etdirir. Nəşrdə həmin ölkələrin coğrafiyası, relyefi, landşaftı, iqlim şəraiti ilə bağlı məlumatlar da yer alıb.
Azərbaycan florasında yerli əhali tərəfindən qədim vaxtlardan istifadə olunan nadir dərman və qida bitki növləri daxil olmaqla, 155 növ faydalı bitkinin botaniki təsviri, ekologiyası, statusu, yayılması, istifadə sahələri və s. haqqında ümumi məlumatlar və bu istiqamətdə aparılan tədqiqatların nəticələri ilk dəfə olaraq beynəlxalq səviyyədə əksini tapıb.
“Qafqazın etnobotanikası” kitabı Azərbaycan florasının tibb və sənaye əhəmiyyətli potensial imkanlarının elmi əsaslarla dünyaya tanıdılması baxımından dəyərli vəsaitdir.

В издательстве «Springer» издана книга «Этноботаника Кавказа»
Подготовленный в соавторстве с вице-президентом НАНА, академиком Ибрагимом Гулиевым, директором Института ботаники, академиком Валидой Ализаде, сотрудниками этого института – д.б.н. Наибой Мехтиевой и д.ф.б. Эсмирой Алирзаевой сборник статей о флоре Азербайджана включен в энциклопедическую книгу «Этноботаника Кавказа» (Ethnobotany of the Caucasus), изданную в издательстве «Springer». Книга под редакцией американского ученого Рейнера В.Буссмана увидела свет по инициативе и при организационной поддержке Ботанического сада Миссури США, широко известного своими исследованиями в области сохранения и рационального использования биоразнообразия.
Книга наряду с посвящением изучению опыта использования растительных ресурсов народов Южного Кавказа, также отражает в себе подробную информацию о 186 видах растений. В книгу также входит информация о географии, ландшафте, рельефе и климате этих стран.
В издании нашло свое отражение ботаническое описание, общая информация об экологии, статусе, распространении, сферах использования 155 видов полезных растений, включая редкие лекарственные растения отечественной флоры, которые использовались с древних времен местным населением.
Книга «Этноботаника Кавказа» является ценным пособием с точки зрения признания в мире на научной основе потенциальных возможностей азербайджанской флоры, обладающей медицинским и промышленным значением.