Türkiyədə keçirilən beynəlxalq simpoziumda Azərbaycan həqiqətlərindən danışılıb
Türkiyədə “Birinci Dünya müharibəsinin hüquqi və tarixi aspektləri” mövzusunda keçirilən beynəlxalq simpoziumda Azərbaycan həqiqətlərindən danışılıb.
Türk Tarix Qurumu və İstanbul Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə AMEA Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov ölkəmizlə bağlı bir sıra tarixi faktları iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Y.Mahmudov deyib ki, Birinci Dünya müharibəsinin tarixi araşdırılarkən qalib dövlətlərin tarixçiləri saxta tarix yaradıblar. Əsl tarix isə diqqətdən kənarda qalıb. Bu müharibənin gedişində böyük dövlətlərin fəal köməyi ilə ermənilər Şərqi Anadolu və Cənubi Azərbaycandan başlayaraq bütün Şimali Azərbaycan torpaqlarında dəhşətli soyqırımları törədiblər. 1917-ci ilin noyabrında Bakıda və bütünlüklə Bakı quberniyasında hakimiyyəti ələ keçirmiş Stepan Şaumyanın başçılıq etdiyi qanlı daşnak-bolşevik rejimi qabaqcadan xüsusi hazırlıq apararaq, düşünülmüş və planlı şəkildə Azərbaycan xalqına qarşı kütləvi soyqırımı aktı həyata keçirib. Daşnaklar, hətta Türküstanda, Orta Asiyanın başqa yerlərində də türk xalqlarına qarşı soyqırımı törədiblər. Bu vəhşiliklər hüquqi cəhətdən qiymətini almalıdır.
Akademikin sözlərinə görə, Birinci Dünya müharibəsində Azərbaycan xalqı həm də öz ərazilərini itirib. "1918-ci il mayın 29-da İrəvan və ətrafındakı Azərbaycan torpaqlarında ermənilər üçün dövlət yaradıldı. Azərbaycan xalqının razılığı olmadan onun torpağı böyük dövlətlər tərəfindən ermənilərə verildi. Ermənilər İrəvanın onlara verilməsi müqabilində öhdələrinə götürdükləri bütün şərtləri pozaraq yeni yaradılmış Ararat-Ermənistan Respublikası ərazisindəki aborigen azərbaycanlı əhalini məhv etdilər. Azərbaycan ərazilərində soyqırımları törətdilər. Yeni ərazi iddialarını irəli sürdülər. Bu məsələlər hüquqi baxımdan araşdırılmalıdır”, - deyə Yaqub Mahmudov bildirib.
Alim, eyni zamanda, simpoziumun proqramında Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində Azərbaycan torpaqlarının işğalına, o cümlədən Xocalı soyqırımına lazımınca yer ayrılmamasından təəssüfləndiyini qeyd edib.
Sonra akademik Y.Mahmudov Türkiyənin Türk Tarix Qurumunun rəhbəri, professor Rəfiq Turana “Azərbaycan xalçaları: İrəvan qrupu” fundamental tədqiqatını, Qarabağ xalçasını, soyqırımları tarixinə həsr olunan çoxlu sayda nəşrləri təqdim edib.

На международном симпозиуме в Турции было рассказано о реалиях Азербайджана
На Международном симпозиуме «Правовые и исторические аспекты Первой мировой войны», прошедшем в Турции, было рассказано о реалиях Азербайджана.
На мероприятии, организованном Исторической структурой Турции и Стамбульским университетом, директор Института истории НАНА, академик Ягуб Махмудов довел до сведения присутствующих ряд исторических фактов, связанных с нашей страной.
Ягуб Махмудов сказал: «Историки стран-победителей, когда исследовали историю Первой мировой войны, создали фальшивую историю. Настоящая же история осталась вне внимания. В ходе Первой мировой войны, при активной поддержке великих держав, армяне, начиная с Восточной Анатолии и Южного Азербайджана, совершили ужасные геноциды на всей территории Северного Азербайджана. Кровавый дашнакско-большевистский режим во главе со Степаном Шаумяном, захвативший в ноябре 1917 года власть в Баку и во всей Бакинской губернии, специально заранее подготовившись, умышленно и планомерно провел массовый акт геноцида против азербайджанского народа.
Дашнаки совершили геноцид против тюркских народов даже в Туркестане и других местах Центральной Азии. Этим зверствам должна быть дана правовая оценка. Мировая общественность должна знать исполнителей и проводников этой политики».
По словам академика, народ Азербайджана во время Первой мировой войны потерял и свои земли: «29 мая 1918 года на территории Иревана и окрестных азербайджанских землях армянам создали государство. Этот вопрос также должен получить правовую оценку. Ибо у армян на Южном Кавказе не было этнической территориальной базы. Без согласия народа Азербайджана его земля великими державами была передана армянам. Армяне, нарушив все обязательства, взятые на себя взамен отдачи им Иревани, на территории новосозданной Араратско-Армянской Республики уничтожили аборигенное азербайджанское население. Армяне совершили акты геноцида на азербайджанских территориях, выдвинули новые территориальные претензии. Эти вопросы также должны быть исследованы с правовой точки зрения».
В конце своего выступления Ягуб Махмудов вручил главе Исторической структуры Турции профессору Рафигу Турану фундаментальное исследование «Азербайджанские ковры: Ираванская группа», карабахский ковер и большое количество изданий института, посвященных истории геноцидов.