Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktoru Rusiyada bir sıra görüşlər keçirib
Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin (RSXM) baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli Rusiyanın paytaxtı Moskvada elmi ezamiyyətdə olub.
Alim səfər çərçivəsində Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) Şmidt adına Yer Fizikası İnstitutunun direktoru, REA-nın müxbir üzvü Sergey Tixotski, Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının vitse-prezidenti, akademik Əzizağa Şahverdiyev və İ.M.Qubkin adına Neft-Qaz Rusiya Dövlət Universitetinin Neft-qaz axtarışı və kəşfiyyatının nəzəri əsasları kafedrasının müdiri, Dağ-mədən Elmləri Akademiyasının həqiqi üzvü Vaqif  Kərimovla  görüşüb.
RSXM ilə Yer Fizikası İnstitutu arasında gələcəkdə Azərbaycanın şimal, Rusiyanın isə cənub hissəsi daxil olmaqla Böyük Qafqazın şərq seqmentinin seysmotektonik və paleoseysmoloji tədqiqatlarının aparılması haqqında ilkin razılığa gəlinib.
Eyni zamanda, Neft-Qaz Rusiya Dövlət Universiteti ilə birgə neftli-qazlı ərazilərdə seysmikliyin öyrənilməsi, seysmikliyin neft-qaz hasilatına təsiri və digər məsələlər haqqında müzakirələr aparılıb, gələcəkdə bu sahədə birgə tədqiqatların aparılması imkanları dəyərləndirilib.

Директор Республиканского центра сейсмологической службы провел ряд встреч в России
Генеральный директор Республиканского центра сейсмологической службы (РЦСС), член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли находился в научной командировке в Москве.
В рамках визита ученый встретился с директором Института физики Земли имени Шмидта Российской академии наук (РАН), членом-корреспондентом РАН, Сергеем Тихотским, вице-президентом Российской академии естественных наук, академиком Азизагой Шахвердиевым, заведующим кафедрой теоретических основ поиска и разведки нефти и газа Государственного университета нефти и газа имени И.М.Губкина, действительным членом Академии горных наук Вагифом Керимовым.
Между РЦСС и Институтом физики Земли была достигнута договоренность о проведении в будущем предварительных сеймотектонических и палеосейсмологических исследований восточного сегмента Большого Кавказа, включая северную часть Азербайджана и южную часть России.
В то же время состоялись обсуждения относительно совместного изучения сейсмичности нефтегазоносных территорий с Российским государственным университетом нефти и газа, ее влияния на добычу нефти и газа и других вопросов, оценены возможности проведения совместных исследований.