“Dünya dillərində homogen sözlər” adlı monoqrafiya nəşr olunub
AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Baba Məhərrəmlinin “Dünya dillərində homogen sözlər” monoqrafiyası “Xəzər Universiteti” nəşriyyatında çapdan çıxıb.
Monoqrafiyada dünya dillərindəki homogen söz kökləri tədqiq olunub. Kitabda Azərbaycan dilçiliyində ilk dəfə üç yüzə yaxın dilin analoji söz kökləri müqayisə edilib. Əsərdə dünya dillərində homogen söz kökləri müqayisəli-tarixi, müqayisəli-tipoloji metodlarla müəyyənləşdirilib, onların arxetipləri bərpa olunub. Monoqrafiya Azərbaycan dilçiliyində nostratika mövzusunda yazılmış ilk fundamental araşdırmadır.
Monoqrafiyanın elmi redaktoru, mərhum akademik, dünya şöhrətli türkoloq Tofiq Hacıyev, rəyçiləri isə professorlar Həbib Zərbəliyev, Əzizxan Tanrıverdi və filologiya elmləri doktoru İlham Tahirovdur.

Издана монография «Гомогенные слова в языках мира»
В издательстве «Университет «Хазар» вышла в свет монография «Гомогенные слова в языках мира» заместителя директора по научной работе Института языкознания имени Насими НАНА, доктора философии по филологии, доцента Бабы Магеррамлы.
В монографии исследованы корни гомогенных слов в языках мира. В книге впервые в азербайджанской лингвистике сравнены аналогичные корни слов около 300 языков. В новом труде корни гомогенных слов были определены сравнительно-историческими, сравнительно-типологическими методами, восстановлены их архетипы. Монография является первым фундаментальным исследованием, написанным в отечественном языкознании в области ностратики.
Научный редактор книги - покойный академик, всемирно известный тюрколог Тофиг Гаджиев, рецензенты - профессора Габиб Зарбалиев, Азизхан Танрыверди и доктор филологических наук Ильхам Таиров.