Erməni saxtakarlığını ifşa edən kitab ABŞ kitabxanalarına göndərilib
AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Daş dövrü arxeologiyası şöbəsinin müdiri, tarix elmləri doktoru Əsədulla Cəfərovun “Qarabağın paleolit düşərgələri” kitabı ABŞ Konqresinin və Harvard Universitetinin kitabxanalarına göndərilib.
Kitab 2016-cı ilin aprel ayında müqəddəs Qarabağ torpaqlarını azad edərkən şəhid olmuş qəhrəman Azərbaycan əsgərlərinin əziz xatirəsinə həsr olunub. Nəşrin elmi redaktoru professor Abbas Seyidov, rəyçiləri AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Əliyev və tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun İsmayılovdur. Kitab Azərbaycanın qədim sivilizasiya mərkəzlərindən biri olan Qarabağın dünya şöhrətli Azıx, Tağlar və Şuşa qədim insan düşərgələrində aparılmış kompleks elmi tədqiqatlar zamanı tapılmış maddi-mədəniyyət nümunələrinin elmi şərhinə həsr edilib. Beynəlxalq İNTAS-2000 proqramı əsasında Əsədulla Cəfərovun Avropa alimləri ilə birgə apardığı elmi tədqiqatlar zamanı əldə olunan nailiyyətlər kitabda yer alıb.
Nəşrdə Azıxın tarixini saxtalaşdırmağa çalışan bəzi erməni “tədqiqatçıların” fikirlərinin əsassız olması elmi faktlarla təkzib edilib. Əsərin qısa xülasəsi rus və ingilis dillərində şərh olunub.
Kitab arxeoloqlar, etnoqraflar, tarixçilər, paleogeoloqlar, paleontoloqlar, paleoantropoloqlar, tələbələr və digər geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

В США отправлена книга, разоблачающая армянскую фальсификацию
Книга «Палеолитные стоянки Карабаха» заведующего Отделом археологии каменного века Института археологии и этнографии НАНА, доктора исторических наук Асадуллы Джафарова отправлена в библиотеки Конгресса США и Гарвардского университета.
Книга посвящена светлой памяти азербайджанских воинов, погибших при сражении за освобождение Карабахских земель в апреле 2016 года. Научный редактор издания - профессор Аббас Сеидов, рецензенты - член-корреспондент НАНА Вели Алиев и доктор философии по истории Джейхун Исмайлов. Книга также посвящена образцам материальной культуры, обнаруженных во время комплексных научных исследований, проведенных в древних стоянках человека в Карабахе – Азыхе, Тагларе и Шуше. В книгу также вошли результаты научных исследований, проведенных Асадуллой Джафаровым совместно с европейскими учеными на основе международной программы INTAS-2000.
В издании научными фактами опровержена необоснованность мнений некоторых армянских «исследователей», стремящихся фальсифицировать историю Азыха. Краткая аннотация книги прокомментирована на русском и английском языках.
Книга предназначена для археологов, этнографов, историков, палеогеологов, палеонтологов, палеоантропологов, студентов и широкой читательской аудитории.