Naxçıvanda “Məmməd Araz: taleyi və sənəti” kitabının təqdimatı keçirilib
AMEA Naхçıvan Bölməsində Muxtar Respublikanın Ali Məclisinin sədri Vasif Talıbovun “Xalq şairi Məmməd Arazın 80 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 8 iyun 2013-cü il tarixli Sərəncamına əsasən hazırlanmış “Məmməd Araz: taleyi və sənəti” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Nəfis tərtibatla çap edilmiş kitab haqqında məlumat verən bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev qeyd edib ki, kitabda Xalq şairinin yaradıcılığının müxtəlif aspektlərini təhlil edən 20-yə yaxın məqalə yer alıb.
Milli poeziyamızın görkəmli nümayəndəsi Məmməd Arazın Azərbaycanda ədəbiyyatın və ictimai fikrin inkişafındakı xidmətlərindən danışan İsmayıl Hacıyev ümummilli lider Heydər Əliyevin Məmməd Arazın sənətinə böyük dəyər verdiyini vurğulayıb: “Şairin 60 illik yubileyinin dövlət səviyyəsində geniş qeyd olunması, yüksək “İstiqlal” ordeni ilə təltif edilməsi məhz bu qayğının təzahürü olmuşdur”.
İ.Hacıyev NMR Ali Məclisinin sədri Vasif Talıbovun Xalq şairi Məmməd Arazın anadan olmasının 80 illiyinin qeyd olunması və görkəmli söz ustadının doğulduğu Şahbuz rayonunun Nursu kəndində ev muzeyinin yaradılması haqqındakı Sərəncamlarının xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra kitabın elmi redaktoru, bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev “Məmməd Araz yaradıcılığı: öyrənilməsi və nəşri məsələləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Təqdimat mərasimində filologiya üzrə elmlər doktorları Adil BağırovFərman Xəlilov, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Firudin Rzayev kitabla bağlı fikirlərini bölüşüblər.

В Нахчыване прошла презентация книги «Мамед Араз: судьба и творчество»
В Нахчыванском Отделении НАНА прошла презентация книги «Мамед Араз: судьба и творчество», подготовленной на основании Распоряжения «О проведении 80-летнего юбилея народного поэта Мамеда Араза» председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики Васифа Талыбота от 8 июля 2013 года.
Председатель Отделения академик Исмаил Гаджиев дал информацию о книге и отметил, что в книгу были включены около 20 статей, посвященных различным аспектам творчества Народного поэта.
Исмаил Гаджиев, рассказав о заслугах видного представителя нашей национальной поэзии Мамеда Араза в развитии азербайджанской литературы и общественной мысли, отметил, что общенациональный лидер Гейдар Алиев высоко ценил творчество Мамеда Араза.
И.Гаджиев отметил, что имеют особое значение Распоряжения председателя Верховного Меджлиса НАР Васифа Талыбова, связанные с проведением 80-летнего юбилея Мамеда Араза и учреждением дома-музея видного мастера слова в селе Нурсу Шахбузского района, в котором он родился.
Затем с докладом «Творчество Мамеда Араза: изучение и вопросы издания» выступил научный редактор книги, директор Института искусства, языка и литературы НО член-корреспондент НАНА Абульфаз Гулиев.