Botanika İnstitutu “Azərkosmos” ASC-nin keçirdiyi müsabiqənin qalibi olub
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Botanika İnstitutu “Azərkosmos” ASC tərəfindən elan edilən “Yer səthinin məsafədən müşahidəsi xidmətlərinin təşviqi” müsabiqəsinin qalibi olub.
Elmi müəssisə müsabiqədə akademik Validə Əlizadənin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən “Qərbi Xəzərin orta hissəsinin (Azərbaycan hüdudları daxilində - Muğanlı, Qobustan, Səngəçal və Nabranın Xəzər sərhədi) dənizkənarı ekosistemlərinin bitki örtüyünün yayılmasının elektron xəritələrinin tərtibi və antropogen təsiri üzrə inteqral GİS-in yaradılması” layihəsi ilə iştirak edib.
Qalib layihə çərçivəsində instituta “Azərkosmos” ASC tərəfindən Azərbaycanın son aerokosmik görüntüləri və elektron xəritələri təqdim olunacaq. Həmçinin institutun əməkdaşları çöl tədqiqatları və zəruri çöl axtarış işləri aparacaqlar.

Institute of Botany became the winner of the tender announced by Azerkosmos OJSC
ANAS Institute of Botany became the winner of the competition on "Encouragement of Remote Surveillance Services for the Earth's Surface" announced by Azerkosmos OJSC.
The scientific institution took part in the contest with the project "Compilation of electronic maps of vegetation cover of coastal ecosystems in the middle part of the Western Caspian Sea (within the borders of Azerbaijan - the Caspian border of Muganly, Gobustan, Sangachal and Nabran) and the creation of an integral GIS anthropogenic impact", implemented under the leadership of Academician Valida Alizadeh.
Within the framework of the winning project, Azerkosmos OJSC will submit to the Institute the latest aerospace images and electronic maps of Azerbaijan. Employees of the institute will also conduct field research and the necessary research.