“Karbon qazı Naxçıvan Muxtar Respublikasının təbii sərvətidir” mövzusunda konfrans keçirilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Təbii Ehtiyatlar İnstitutu (TEİ), Nəqşicahan Holdinq şirkətlər qrupu və Culfa rayonu ərazisində yerləşən “Karbon Qazı Zavodu” MMC-nin birgə təşkilatçılığı ilə “Karbon qazı Naxçıvan Muxtar Respublikasının təbii sərvətidir” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə TEİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əliəddin Abbasov mineral suların təbii muzeyi adlandırılan Naxçıvan Muxtar Respublikasında 250-dən artıq mineral su yatağının mövcud olduğunu diqqətə çatdırıb. O, ionların sirli birləşməsindən əmələ gələn və onlarla dərman preparatlarını əvəz edən şəfalı mineral sulardan içməli su təchizatında və təsərrüfatda, sənayedə müalicəvi məqsədlər üçün geniş istifadə olunduğunu bildirib. Alim məşhur “Badamlı”, “Sirab”, “Qahab”, “Vayxır”, “Nəhəcir”, “Əshabi-kəhf”, “Darıdağ termal suyu”, “Babasu” mineral su bulaqlarını misal göstərərək bildirib ki, bu sular içərisində “Darıdağ termal suyu” tərkibindəki karbon qazı, bor, dəmir, arsenin miqdarına və debitinə görə seçilir.
Konfransda institutun Hidrogeologiya və mineral sular laboratoriyasının rəhbəri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Fizzə Məmmədova “Darı dağ arsenli mineral su haqqında”, Mineral xammalın kimyası və texnologiyası laboratoriyasının əməkdaşı, kimya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Qarayev “Karbon qazının sənaye üsulu ilə alınması metodları” və kimya elmləri doktoru Bayram Rzayev “Karbon qazının tətbiq sahələri” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Məlumat verilib ki, karbon qazının hər üç aqreqat halından - bərk halda “Quru buz” şəklində, qaz və maye halından xalq təsərrüfatının müxtəlif sahələrində geniş istifadə edilir. Bura qida məhsullarının və tibbdə bir sıra dərman preparatlarının saxlanılması və daşınması, maşın mexanizmlərinin təmizlənməsi, süfrə suları və müalicəvi suların qazlaşdırılması, od söndürmə işləri, kimyəvi xammal istehsalı və digərləri daxildir.
Qeyd olunub ki, vanna qəbulu şəklində Darıdağ suyu müxtəlif ürək-damar, oynaq, əsəb sistemi, dəri və bir çox xəstəliklərin müalicəsi zamanı istifadə olunur. Bu su Fransadakı Lya-Burbul, Polşadakı Kudovi, Saxalindəki Sineqorsk sularının analoqudur. Lakin tərkibindəki mineral duzların miqdarına görə Darıdağ suyu öz analoqlarından üstündür.
Tədbirin sonunda “Karbon Qazı Zavodu” MMC-nin direktoru Elman Seyidov alim və mütəxəssisləri zavodun iş prinsipi ilə yaxından tanış edib. Qeyd edib ki, 1980-cı ildə Darıdağ termal su quyusundan 2650 metr boru xətti ilə gətirilən spontan karbon qazı əsasında maye karbon qazı istehsal edən sex inşa edilib. 2008-ci ilin dekabr ayından isə “Karbon Qazı Zavodu” MMC kimi fəaliyyət göstərir.

Состоялась конференция «Углекислый газ - природное богатство Нахчыванской Автономной Республики»
При совместной организационной поддержке Института природных ресурсов (ИПР) Нахчыванского отделения НАНА, группы компаний Нагшиджахан Холдинг и расположенной на территории Джульфинского района ООО «Завод углекислого газа» состоялась научная конференция «Углекислый газ - природное богатство Нахчыванской Автономной Республики».
На мероприятии директор ИПР, член-корреспондент НАНА Алиаддин Аббасов довел до внимания, что на территории Нахчыванской Автономной Республики расположено более 250 месторождений минеральных вод. Он отметил, что минеральными водами, образующимися в результате таинственных соединений ионов и заменяющих лекарственные препараты, широко пользуются в качестве питьевой воды, в сельском хозяйстве, а также в целебных целях.
Приводя в качестве примеров минеральные воды «Бадамлы», «Сираб», «Вайхыр», «Нахаджир», «Асхаби-кахф», «Термальная вода Дарыдаг», «Бабасу», «Гахаб», ученый подчеркнул, что «Термальная вода Дарыдаг» отличаются количеством углекислого газа, бора, железа, мышьяка в своем составе.
На конференции были заслушаны доклады руководителя Лаборатории гидрогеологии и минеральных вод института, доктора философии по химии Физзы Мамедовой «О мышьяковой минеральной воде Дарыдаг», сотрудника Лаборатории химии и технологии минерального сырья, доктора философии по химии Ахмеда Гараева «Методы получения углекислого газа промышленным способом» и доктора химических наук Байрама Рзаева «Сферы применения углекислого газа».
Была дана иноформация о применении углекислого газа в народном хозяйстве в 3 агрегатных состояниях (жидком, газовом, сухого льда).
Было отмечено, что при приеме ванной в воде Дарыдаг можно вылечить ряд заболеваний сердечно-сосудистой и нервной систем, кожи, суставов и многих других. Эта вода – аналог воды Ля-Бурбуль Франции, Кудовы Польши, Синегорск Сахалина. Но своих аналогов вода Дарыдаг превосходит количеством минеральных солей.
В заключение мероприятия директор ООО «Завод углекислого газа» Эльман Сеидов ознакомил ученых и специалистов с принципом работы завода. Он отметил, что в 1980 году был построен цех, занимавшийся производством жидкого углекислого газа на основе спонтанного углекислого газа, полученного по трубопроводу длиной 2650 м. из колодца термальной воды Дарыдаг. С декабря 2008 года «Завод углекислого газа» действует как Общество с ограниченной ответственностью.