Akademik Ramiz Məmmədov II Türkiyə-Azərbaycan Coğrafiya Günlərində iştirak edib
AMEA-nın akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov İzmirdə keçirilən II Türkiyə-Azərbaycan Coğrafiya Günlərində iştirak edib.
Tədbirdə müxtəlif ölkələrin coğrafiyaçıları arasında elmi-tədqiqat mövzularının işlənilməsi, qrant layihələrinin həyata keçirilməsi, doktorant və dissertantların təcrübə mübadiləsinin aparılması kimi məsələlər müzakirə olunub.
R.Məmmədov Türkiyə-Azərbaycan Coğrafiya Günlərində görkəmli coğrafiyaşünas alim, akademik Budaq Budaqovun “Türk dünyası coğrafiyası” çoxcildliyinin yaradılması ideyasını həyata keçirmək təklifini irəli sürüb. Bu təşəbbüs qəbul olunub.
Qeyd edək ki, “Türk dünyası coğrafiyası” çoxcildliyinin hazırlanması üçün artıq İşçi Qrupu yaradılıb və onun altı nəfərdən ibarət tərkibi təsdiqlənib.

Академик Рамиз Мамедов принял участие во II Турецко-азербайджаских днях географии
Директор Института географии имени академика Г.Алиева НАНА, академик Рамиз Мамедов принял участие в проходящих в Измире II Турецко-азербайджанских днях географии.
На мероприятии среди географов различных стран состоялось обсуждение вопросов касательно разработки тем научно-исследовательских работ, реализации грантовых проектов, обмена опытом докторантов и диссертантов.
В рамках Турецко-азербайджанских дней географии Р.Мамедов выдвинул предложение об осуществлении идеи видного ученого-географа, академика Будага Будагова относительно создания многотомника «География тюркского мира». Данная инициатива была принята.
Отметим, что с целью подготовки многотомника «География тюркского мира» уже создана и утверждена Рабочая группа из шести человек.