Naxçıvan Bölməsi Rəyasət Heyətinin iclasında bir sıra məsələlər müzakirə olunub
Bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev tədbiri giriş sözü ilə açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Sonra bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun Qafqazşünaslıq şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Emin Şıxəliyevin “Beynəlxalq siyasətdə terrorizm” mözusunda elmi məruzəsi dinlənilib. Məruzədə böyük dövlətlərin geosiyasi maraqlarından, onların siyasi məqsədlərinə çatmaq üçün dünyada yaratdıqları beynəlxalq terrorizm siyasətindən və hədəfin müsəlman ölkələrinə yönəldilməsindən bəhs olunub. Qeyd olunub ki, terrorizm siyasi məqsədlərə çatmaq üçün planlı olaraq icra edilən zorakılıq aksiyasıdır.
Daha sonra bölmənin Elmi-təşkilat şöbəsinin müdiri, aqrar elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Orxan Bağırov Naxçıvan Bölməsində 2017-ci ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatla çıxış edib.
İclasda İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunda “Baba Nemətullah Naxçıvani: taleyi və sənəti” məqalələr toplusunun hazırlığı barədə institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev məlumat verib. Alim bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya, İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat institutlarında və Əlyazmalar Fondunda Azərbaycanın təsəvvüf alimləri sırasında xüsusi yeri olan Baba Nemətullah Naxçıvani ilə bağlı tədqiqatların aparıldığını bildirib.
Akademik İ.Hacıyev sufi alimin irsi ilə bağlı tədqiqatların gücləndirilməsi istiqamətində tapşırıqlarını verib.
Tədbirdə bölmənin elmi tədqiqat müəssisələrinin şöbə və laboratoriyalarında ştatda boş qalan vakant vəzifələri tutmaq üçün elan olunan müsabiqənin vəziyyəti ilə bağlı elmi katib, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əkrəm Hüseynzadə məlumat verib. O, 26 vakant yerə 25 nəfərin müraciət etdiyini bildirib.
Gündəliyə çıxarılan digər məsələ gənc laborant və baş laborantların 2017-ci ilə aid hesabatları haqqında olub. Bölmədə çalışan gənc kadrlar fəaliyyətləri dövründə gördükləri işləri heyət üzvlərinin diqqətinə çatdırıblar. Hesabatlar dinlənildikdən sonra Rəyasət Heyətində müzakirə olunub, gənc tədqiqatçılara gələcəkdə fəaliyyətlərini daha da genişləndimək üçün istiqamətlər verilib.

На заседании Нахчыванского отделения обсужден ряд важных вопросов
Открыв мероприятие вступительным словом, председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев проинформировал о вопросах, стоящих на повестке дня.
Затем был заслушан доклад заведующего Отделом кавказоведения Института истории, этнографии и археологии отделения, доктора философии по истории Эмина Шихалиева «Терроризм в международной политике». В докладе говорилось о геополитических интересах великих держав и направленной против мусульманских стран политике международного терроризма, осуществляемой для достижения политических целей.
Далее заведующий Научно-организационным отделом отделения, доктор философии по аграрным наукам Орхан Багиров выступил с отчетом об итогах научно-исследовательских работ, проведенных в 2017 году.
На заседании директор Института искусства, языка и литературы, член-корреспондент НАНА Абульфаз Гулиев проинформировал о подготовке институтом сборника «Баба Нейматуллах Нахчывани: судьба и искусство». Ученый сообщил, что сотрудники институтов Истории, этнографии и археологии, Искусства, языка и литературы, а также Фонда рукописей стартовали исследования в связи с Бабой Нейматуллахом Нахчывани, занимавшим важное место среди ученых-суфистов Азербайджана.
Затем академик Исмаил Гаджиев дал необходимые поручения по усилению исследований, направленных на изучение наследия ученых-суфистов.
Ученый секретарь, доктор философии по филологии Акрам Гусейнзаде проинформировал о состоянии конкурса, объявленного на замещение вакантных должностей в отделах и лабораториях научных учреждений отделения. Он сообщил, что в связи с конкурсом обращались 25 человек.
Далее были представлены отчеты молодых лаборантов и старших лаборантов за 2017 год. Молодым исследователям были даны соответствующие рекомендации по расширению своей деятельности в дальнейшем.