“Ana dilimiz – milli varlığımızdır” müsabiqəsinin ilkin mərhələsi keçirilib
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin 22 sentyabr 2017-ci il tarixli sərəncamı ilə ana dilinə sevgi və hörmət hissini artırmaq, yazıda və şifahi nitqdə ədəbi dilin normalarına ciddi surətdə əməl edilməsini təşviq etmək məqsədilə “Ana dilimiz – milli varlığımızdır” müsabiqəsi elan olunub.
Müsabiqənin təşkili üçün Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimlinin sədrliyi ilə komissiya yaradılıb. AMEA-nın müxtəlif institutlarından 140-a yaxın magistr, doktorant və dissertant qeydiyyatdan keçib, onlardan 115-nin müraciəti təsdiqlənib.
Oktyabrın 23-də Mərkəzi Elmi Kitabxanada müsabiqənin ilkin mərhələsi keçirilib, “Mənim Akademiyam”, “Mən bu ixtisası niyə seçdim?” və “Ana dilim milli varlığımdır” mövzularında inşalar yazılıb.
Tədbirdə komissiyanın sədr müavini, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu, komissiyanın üzvü, akademik Nizami Cəfərov və digərləri iştirak ediblər.

Состоялся первый этап конкурса «Наш родной язык – наша национальная ценность»
Конкурс «Наш родной язык – наша национальная ценность» объявлен согласно Распоряжению Президента НАНА, академика Акифа Ализаде от 22 сентября 2017 года с целью повышения чувства любви и уважения к родному языку, поощрения серьезного соблюдения норм литературного языка на письме и в устной речи.
Для организации конкурса была создана комиссия под председательством академика-секретаря Отделения гуманитарных наук, академика Теймура Керимли.
Для участия в конкурсе из различных институтов НАНА прошли регистрацию около 140 магистров, докторантов и диссертантов, из них были утверждены обращения 115-ти.
23 октября в Центральной научной библиотеке прошел первый этап конкурса, были написаны сочинения на темы «Моя академия», «Почему я выбрал эту специальность?» и «Мой родной язык – моя национальная ценность».
В мероприятии приняли участие заместитель председателя комиссии, директор Института языкознания имени Насими, академик Мохсун Нагысойлу, член комиссии, академик Низами Джафаров и другие.