Naxçıvan Bölməsində “Qutadqu-bilik” Türk-İslam ədəbiyyatının ilk bədii əsəri” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
19.10.2017 12:39
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin “Oxunması zəruri olan kitablar haqqında” 2017-ci il 28 avqust tarixli Sərəncamına əsasən AMEA Naxçıvan Bölməsinin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutu M.S.Ordubadi adına Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanası ilə birgə elmi konfrans keçirib.
“Qutadqu-bilik” Türk-İslam ədəbiyyatının ilk bədii əsəri” adlı tədbirdə bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev çıxış edərək Türk dünyasının şah əsərlərindən biri olan “Qutadqu-bilik” haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, XI əsr türk mədəniyyətinin böyük mütəfəkkirlərindən Yusif Balasaqunlu bu əsəri yazmaqla insan həyatının mənasını təhlil edən və onun cəmiyyətdəki vəzifəsini təyin edən həyat fəlsəfəsi sistemini yaradıb. Dörd təməl - qanun, kut, ağıl və qənaət üzərində yazılan “Qutadqu-bilik” Gündoğdu, Aydoldu, Öydülmüş və Odqurmuş adlandırılan insanların söhbəti əsasında qurulub. Əsərin ilk 10 fəsli Tanrı və peyğəmbər, dörd xəlifə, Buğra xanın tərifi, ulduzlar, biliklə ağlın xüsusiyyətləri, yaxşılığın faydaları, dilin məziyyətləri və digər dərin fəlsəfi məna daşıyan məsələlərə ayrılıb.
Dilçi alim qeyd edib ki, “Qutadqu-bilik”in dili türk dillərinin güneybatı qrupuna, yəni Oğuz qrupuna yaxındır. 6600 beytdən ibarət məsnəvi şəklində yazılmış poemada yeri gəldikcə şair rübai formasından da istifadə edib. Əsərin vəzni əruzun kəsik, yəni qısa mütəqarib bəhri kimi müəyyənləşdirilir. Müəllif əsərdə folklor motiflərindən, xalq həyatı və məişəti ilə bağlı bədii obraz və bənzətmələrdən geniş istifadə edib.
Bilirilib ki, bugünkü türkcəmizdə “qut” səadət, xoşbəxtlik demək olduğundan Yusif Balasaqunlunun ana dilində yazdığı “Qutadqu-bilik” indi “Səadət biliyi”, “Bəxtiyarlıq sənəti”, “Xoşbəxtliyə aparan elm”, “Xoşbəxtlik bəxş edən elm” kimi tərcümə olunur.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü Ə.Quliyevin “Qutadqu-bilik” poeması və onun türk dil və ədəbiyyatı tarixində yeri”, bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Ədəbiyyatşünaslıq şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ramiz Qasımovun “Qutadqu-bilik” və ədəbi ənənələr” və Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanasının direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Aytəkin Qəhrəmanovanın “Qutadqu-bilik” həyat fəlsəfəsi sistemidir” mövzusunda məruzələri dinlənilib.

Institute of Arts, Language and Literature of Nakhchivan Department of ANAS held a joint scientific conference with the Nakhchivan Autonomous Republic Library named after M.Ordubadi according to the Order of the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic “About the books have to be read” dated August 28, 2017.
Speaking at the event, Director of the Institute of Arts, Language and Literature of ANAS, correspondent member of ANAS Abulfaz Guliyev noted " Gutadgu -bilik" as one of the masterpieces of the Turkish world. He said that the great thinker of the 11th century, Yusif Balasagunlu wrote this work and created a system of philosophy of life that analyzed the meaning of human life and determined its role in society.
The linguist scientist noted that the language of "Gutadgu -bilik" is closer to the southwestern Turkish group, to the Oguz group. As a poem written in 6600 beytes, he also used the rubai poetry form. The author has widely used folklore motifs, artistic images and analogies related to people's life.
It is known that in our present Turkish language, the word "gut" means happiness and nowdays "Gutadgu -bilik" written in his mother tongue is translated as "Happiness Knowledge", "Art of Blessing", "Science for Happiness" and "Happiness Science."
Corresponding Member of ANAS A.Guliyev made a report on "Gutadgu -bilik" poems and its place in the history of Turkish language and literature ", head of literary studies department of the Institute of Arts, Language and Literature, PhD in Philology, Associate Professor Ramiz Gasimov on "Poetry Knowledge "and literary traditions "and the director of the library, PhD in history Aytekin Gahramanova on " Gutadgu -bilik "is the system of life philosophy.