Yardımlı rayonunda tunc dövrü abidələrində arxeoloji qazıntılar aparılıb
AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Anar Ağalarzadənin başçılıq etdiyi arxeoloji ekspedisiyanın Yardımlı rayonu ərazisində apardığı arxeoloji tədqiqatlar nəticəsində yeni abidələr aşkar edilib. Qazıntılar Sarıbulaq yaylaqlarında, dəniz səviyyəsindən 2000 m yüksəklikdə yerləşmiş çoxlu sayda qəbir abidələrində, həmçinin müxtəlif struktura malik kurqan və daş qutu qəbirlərində aparılıb. Kurqanlarda aparılmış arxeoloji qazıntılar zamanı çoxlu sayda saxsı fraqmentləri, əmək alətləri, ocaq yeri və heyvan sümüklərinə rast gəlinib. Ehtimal olunur ki, bunlar ritual xarakterli dəfn abidələri olub və həm son tunc - ilk dəmir dövrü, həm də bölgə üçün xarakterikdir.
A.Ağazadə bildirib ki, ərazidə 2 tip kurqan - daş örtüklü və ətrafı kromleksli kurqan, dəfn kamerası daş qutu tipli kurqan mövcud olmuşdur. Bütün bu müxtəliflik bölgədə e.ə. II minilliyin sonu – I minilliyin əvvəlində (son tunc-ilk dəmir dövrü) aran-yaylaq maldarlıq təsərrüfatı ilə məşğul olan insanların mənəvi mədəniyyəti və dəfn adətlərinin izlənilməsi üçün əhəmiyyətli faktlardır.
Arxeoloq qəbir abidələrindən götürülmüş kömür qalıqları və heyvan sümüklərinin müvafiq laboratoriyalara təqdim edildiyini söyləyib. O, arxeoloji tədqiqatların ən böyük əhəmiyyətinin ərazidən son tunc-erkən dəmir dövrü kurqan tipli abidələrin aşkarlanması olduğunu qeyd edib.
A.Ağalarzadənin sözlərinə görə, arxeoloji tədqiqatlar zamanı bölgədə yerləşən Elbəyi, Cəlalyurdu, Şahnişin, Dərəkeçməz yaylaqlarında qədim yurd yerləri də aşkar edilib. Bu yaşayış yerləri üzərində indi də müasir obalar salınıb. Bu isə Azərbaycan xalqının minillər boyu öz təsərrüfat həyatında ənənəvilik prinsiplərini qoruyub saxlamasının əyani sübutudur.

Archaeological excavations of monuments of the Bronze Age held in the Yardimli region
In the course of archaeological excavations conducted in the territory of Yardimli region have been discovered new monuments by archeological expedition led by the leading scientific employee of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS, Doctor of Philosophy in History, Associate Professor Anar Agalarzadeh.
Excavations were carried out on the territory of Saribulag’s pastures, in numerous funerary monuments, as well as burial mounds and stone graves located at an altitude of 2000 m above sea level. In the barrows there were numerous fragments of ceramics, tools, outbreaks and bones of animals. It is assumed that the investigated funerary monuments are of a ritual character, belonged to the period of late bronze - early iron and were inherent in this region.
A.Agalarzadeh noted that, on the territory there were 2 types of mounds - complex barrows with stone covering and mounds with a stone burial chamber. These monuments are important facts for tracing spiritual culture and funeral customs of people engaged in pastoral cattle breeding in the late II - early I millennium BC (late bronze - early iron).
The archaeologist noted that, the remains of coal and animal bones taken from tombstones are submitted to the relevant laboratories. He stressed that the discovery on the territory of the monuments of the Kurgan type of the Late Bronze Age - Early Iron is of great importance.
According to A.Agalarzadeh, ancient settlements were discovered during archaeological excavations in the pastures of Elbei, Jalalyurdu, Shahnishin, Derekechmez. And this is a clear confirmation of the fact that for thousands of years the Azerbaijani people preserve and observe traditions in their economic life.