Bakı Dövlət Sosial İqtisad Kollecində “Azərbaycanda dövlət gənclər siyasəti” mövzusunda mühazirə təşkil olunub
04.10.2017 16:54
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu "Maarifləndirmə tədbirləri” proqramı çərçivəsində ölkəmizin orta və ali təhsil müəssisələrində peşəkar və təcrübəli mütəxəssislərin gənclərlə görüşlərini, eləcə də sağlam həyat tərzinin təbliği istiqamətində gənc liderlərin mühazirə və təlimlərini mütəmadi təşkil edir. Bu istiqamətdə növbəti maarifləndirici tədbir Bakı Dövlət Sosial İqtisad Kollecində keçirilib. Kollec kollektivi üçün “Azərbaycan gəncliyi 2017–2021-ci illərdə” Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında” Prezident İlham Əliyevin 15 sentyabr 2017-ci il tarixli Sərəncamından irəli gələn məqsəd və vəzifələrlə bağlı AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, f.ü.f.d., dosent Famin Salmanovun “Azərbaycanda dövlət gənclər siyasəti” mövzusunda mühazirəsi təşkil edilib.
Bu proqramın təsdiq edilməsinin ölkə başçısının Azərbaycan gəncliyinə diqqət və qayğısının təzahürü olduğunu söyləyən Famin Salmanov sənəddə gənclərin hərtərəfli inkişafı üçün bütün müddəaların  əks olunduğunu vurğulayıb.
AMEA-da gənc alim və tədqiqatçıların fəaliyyətinin dəstəklənməsi və gənclərin elmə həvəsləndirilməsi istiqamətində bir sıra işlərin görüldüyünü vurğulayan natiq proqram çərçivəsində bu prosesin növbəti 5 il ərzində daha da sürətlənəcəyini və Akademiyada başlanılan bu hərəkata digər dövlət qurumlarının da dəstək verəcəyini bildirib. F.Salmanov gənclərin və gənclər təşkilatlarının ictimai həyatda təşəbbüskarlığının və iştirakının stimullaşdırılmasının bu istiqamətdə ixtisaslaşan gənclərimizin hərtərfli inkişafı üçün həlledici amil olduğunu qeyd edib. O, orta ixtisas və ali təhsil müəssisələrində tələbələrin mütərəqqi ideya və təşəbbüslərinin dəstəklənməsinin önəmini xüsusi vurğulayıb.
F.Salmanov proqramın vəzifələrinə uyğun olaraq, istedadlı və yaradıcı gənclər üçün faydalı olan maarifləndirici, elmi-kütləvi, televiziya və radio verilişlərinin hazırlanmasının və yayımlanmasının zəruriliyini vurğulayıb.

В Бакинском государственном социально-экономическом колледже организована лекция на тему «Государственная молодежная политика в Азербайджане»
04.10.2017 16:54
Фондом знаний при Президенте Азербайджанской Республики в рамках программы «Просветительские мероприятия» в средних и высших учебных заведениях нашей страны регулярно организуются встречи профессиональных и опытных специалистов с молодежью, а также лекции и тренинги молодых лидеров, направленные на пропаганду здорового образа жизни.
Очередное просветительское мероприятие в данном направлении состоялось в Бакинском государственном социально-экономическом колледже. Для коллектива колледжа была организована лекция председателя Совета молодых ученых и специалистов НАНА, доктора философии по физике, доцента Фамина Салманова «Государственная молодежная политика в Азербайджане», посвященная целям и задачам, вытекающим из Распоряжения Президента Ильхама Алиева «Об утверждении Государственной программы «Азербайджанская молодежь в 2017-2021 гг» от 15 сентября 2017 года. Отметив, что данная программа является отражением внимания и заботы главы государства об азербайджанской молодежи, Фамин Салманов подчеркнул, что в документ вошли все положения, предусматривающие всестороннее развитие молодежи.
Доведя до внимания, что в НАНА ведется ряд работ по поддержке деятельности молодых ученых и исследователей и стимулированию в молодежи интереса к науке, Ф.Салманов сообщил, что в течение следующих 5 лет ожидается ускорение данного процесса. Ученый выразил уверенность в том, что другие государственные структуры окажут необходимую поддержку движению, стартовавшему в академии. Ф.Салманов особо подчеркнул важность поддержки прогрессивных идей и инициатив студентов средних специальных и высших учебных заведений.
Ф.Салманов отметил необходимость подготовки и трансляции полезных для талантливой и творческой молодежи просветительских, научно-популярных теле- и радиопередач в соответствии с задачами программы.