Turan Cavidin xatirəsi anılıb
Bu gün AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində görkəmli dramaturqun qızı Turan Cavidin anadan olmasının 94-cü ildönümü münasibətilə tədbir keçirilib.
Mərasimdə muzeyin direktoru, fil.ü.e.d. Gülbəniz Babaxanlı istedadlı mətnşünas vı pedaqoq T.Cavidin mənalı ömür yolundan danışıb, dahi sənətkar Hüseyn Cavid irsinin toplanması, tədqiq və təbliğində, qorunmasında onun mühüm rolunu diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən muzeyin Elmi fondlar şöbəsinin müdiri Cəmilə Rzayeva muzeyin fondunda saxlanan Turan Cavidə məxsus eksponatlar, onun həyat və sənət yolundan bəhs edən sənədlər, fotolar və xatirə əşyaları barədə məlumat verib.
Muzeyin Elmi ekspozisiya şöbəsinin müdiri Lalə Əliyeva isə G.Babaxanlının layihə müəllifi və tərtibçisi olduğu “Turan Cavid. Ömür səlnaməsi” kitabından danışıb.
Sonda tədbir iştirakçıları və qonaqlar muzeyin ekspozisiyasında hazırlanmış sərgi ilə tanış olublar.

Почтена память Туран Джавида
Сегодня в Доме-музее Гусейна Джавида НАНА состоялось мероприятие по случаю 94-годовщины со дня рождения Туран Джавида, дочери выдающегося драматурга.
На церемонии директор музея, д.ф.н. Гюльбениз Бабаханлы рассказала о содержательном жизненном пути талантливого текстолога и педагога Т.Джавида, подчеркнула ее важную роль в сборе, изучении и пропаганде наследия гениального мастера слова Гусейна Джавида.
Выступившая затем заведующая Отделом научных фондов музея Джамиля Рзаева проинформировала о хранимых в фонде музея экспонатах, фотографиях и памятных предметах, принадлежащих Туран Джавиду, документах, рассказывающих о ее жизни и творческом пути.
Заведующая Отделом научной экспозиции музея Лала Алиева рассказала о книге «Туран Джавид. Летопись жизнь», автором и составителем которой она является.
В заключение участники мероприятия и гости ознакомились с выставкой, подготовленной в экспозиции музея.