Sentyabrın 19-u XX əsrdə Azərbaycanın dünya elminə bəxş etdiyi görkəmli simalardan biri - şərqşünas alim, pedaqoq, filologiya elmləri doktoru, professor Aida İmanquliyevanın anım günüdür.
Bu münasibətlə AMEA akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun kollektivi II Fəxri xiyabanda professor A.İmanquliyevanın məzarını ziyarət edib, alimin məzarı önünə əklil qoyublar.
Anım mərasimində Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva 25 il öncə dünyasını dəyişmiş böyük alimin  keçdiyi 53 illik həyat yolundan və bu illərdə onun şərqşünaslıq elminə verdiyi böyük töhfələrdən söz açıb. Aida İmanquliyevanın elmi fəaliyyətinin müasir ərəb ədəbiyyatının tədqiqində yeni bir səhifə açdığını, yeni bir məktəbin əsasını qoyduğunu söyləyən G.Baxşəliyeva bu görkəmli alimin itkisinin tək şərqşünaslığın deyil, bütövlükdə Azərbaycan elminin böyük itkisi olduğunu qeyd edib.
Sonra Şərqşünaslıq İnstitutunun Ərəb filologiyası şöbəsinin aparıcı elmi işçisi Laura Orucova çıxış edərək A.İmanquliyevanın zəngin elmi fəaliyyətindən danışıb.

Prominent orientalist Aida Imanguliyeva comemorated
September 19th is one of the prominent figures of Azerbaijan to the world science, oriental scientist, educator, doctor of philological sciences, professor Aida Imanguliyeva’s remembrance day.
On this occasion, the collective of the Institute of Oriental Studies named after academician Ziya Bunyadov visited the grave of Professor A.Imanguliyeva in the 2nd Alley of Honor and laid a wreath at the grave of the scientist.
Director of the Institute of Oriental Studies, Academician Govhar Bakhshaliyeva spoke about the 53-year history of the great scientist, her contribution to Oriental Studies in these years. Aida Imanguliyeva's scientific activity opened a new page in the study of contemporary Arabic literature and laid the foundations of a new school and loss of this prominent scientist was a great loss of Azerbaijani science as a whole, G.Abakhshaliyeva stressed.
Then Laura Orujova, leading researcher of Arabic philology department of the Institute of Oriental Studies, spoke about A. Imanguliyeva's rich scientific activity.